Top News – Presidenti refuzon Komisionin Hetimor/ 29 faqe letër për të justifikuar deklaratat
18/05/2021 12:15

Data 18 Maj ishte përcaktuar si dita kur komisioni hetimor parlamentar do të zhvillonte një seancë dëgjimore me kreun e shtetit, Ilir Meta. Ky i fundit do të kishte mundësinë të shpjegonte aktet e tij, të cilat janë vlerësuar si antikushtetuese nga deputetët e grupit parlamentar të Partisë Socialiste. Meta e shoqëroi refuzimin e ftesës së anëtarëve të komisionit hetimor, me një përgjigje përmes një letre të gjatë prej 29 faqesh, drejtuar kryetarit të kuvendit, Gramoz Ruçi. Në thelb të letrës së Metës drejtuar Ruçit qëndrojnë pretendimet e Metës për një proces antikushtetues dhe fiktiv të këtij komisioni. Kreu i shtetit ka theksuar disa herë përgjatë letrës, se pavarësisht veprimeve hetimore ndaj tij, ai do të vijojë të jetë president i republikës deri në datën 24 korrik të vitit 2022, moment kur i mbaron mandatin presidencial. Që në krye të herës, vlen të theksohet se, kjo kërkesë, në përmbajtje të saj, nuk referon asnjë dispozitë kushtetuese dhe ligjore për bazueshmërinë e saj. E gjithë kjo veprimtari u krye, dhe po vazhdon të konsumohet nga Kuvendi për të vetmin qëllim - atë të shmangies së vëmendjes nga parregullsitë dhe krimet zgjedhore që partia në pushtet ka nxitur apo ka urdhëruar në procesin zgjedhor të 25 prillit 2021, dhe me tendencën për të paralizuar veprimtarinë kushtetuese të Institucionit të Presidentit të Republikës, ashtu sikundër nga ana tjetër duke synuar intimidimin e institucioneve të tjera ligjzbatuese dhe ushtrimin e presionit publik ndaj tyre, për të moszbardhur e hetuar krimet zgjedhore që janë konsumuar me tepri dhe pa asnjë kufizim nga kjo shumicë qeverisëse gjatë këtij procesi zgjedhor. Kjo nuk është hera e parë që presidenti Meta i shmanget ballafaqimit me deputetët të cilët kanë ngritur pretendime antikushtetuese ndaj tij. Kujtojmë se Meta refuzoi edhe ftesën e datës 6 maj të komisionit për Çështjet Ligjore duke u justifikuar me prioritetet e axhendës presidenciale.

Top News – Një vit pa figurën poliedrike…! ‘Me moikomin, libri në një vjetorin e vdekjes
22/06 00:39
Top News – Ekipi me të besuarit e Bashës/ Nga bardhi te Paloka e Spaho, ç’pritet në PD
21/06 23:00
Top News – Sinjali pozitiv nga Sllovenia/ Shqipëria mund të ndahet nga Maqedonia
21/06 22:40
Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06 22:17
Top News – Çimi trafikant me dy emra e mbiemra/ Banda e kokainës nga Gjermania në Zvicër
21/06 22:09
Top Channel/ Gjirokastër. Digjet masivi me shkurre, shuarja e plotë mund të dojë orë të tëra
21/06 22:00
Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13
Top News – Kryemadhi ‘shet’ Kejdi Mehmetajn/ I jep mandatin petrit vasilit me 361 vota
21/06 17:54