Top News/ Prag konflikti mes fuqive bërthamore / Rusia paralajmëron perëndimin: Pasoja katastrofike
22/04/2024 11:50

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të hënën se mbështetja e Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës për Ukrainën po nxiste rreziqe serioze strategjike që kanë rritur rrezikun e një konfrontimi të drejtpërdrejtë midis fuqive më të mëdha bërthamore në botë. Lavrov tha se Shtetet e Bashkuara dhe NATO ishin të fiksuar me idenë për t'i shkaktuar "humbje strategjike" Rusisë dhe se kishte rreziqe në një konfrontim të tillë që mund të çonte në një nivel të shtuar të rrezikut bërthamor. "Perëndimorët po shkojnë rrezikshëm në prag të një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake midis fuqive bërthamore, e cila mbart pasoja katastrofike," tha Lavrov. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre thonë se po ndihmojnë Ukrainën që të mbrohet kundër agresionit rus dhe se është Rusia ajo që po përkeqëson tensionet Lindje-Perëndim, duke përfshirë edhe paralajmërime të përsëritura për rrezikun e një konflikti bërthamor. Lavrov tha: "Shqetësim të veçantë përbën fakti se "trojka" e shteteve bërthamore perëndimore është sponsorja kryesore e regjimit kriminal të Kievit, iniciatorja kryesore e hapave të ndryshëm provokues. Ne shohim rreziqe serioze strategjike në këtë drejtim cka edhe po con në rritjen e nivelit të rrezikut bërthamor”. Tre vendet perëndimore me armë bërthamore janë Shtetet e Bashkuara të amerikës, Britania e madhe dhe Franca.

Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01
Top News/Izraeli, kërcënim për gjithë njerëzimin! Erdogan kundër OKB: Nuk mbron dot punonjësit e saj
29/05 14:54
Top News/ Putin e sheh si pasuesin e tij…Bën ish-truprojën sekretar të Këshillit të Shtetit
29/05 14:43
Top Channel/ “Po luani me zjarrin”: Putin paralajmëron Perëndimin për raketat në Ukrainë!
29/05 14:40
Top News/ Plagoset ushtari polak, në rrezik për jetën / Zonë sigurie në kufi me Bjellorusinë
29/05 14:36
Top News/ Avionë vëzhgimi ASC 890 dhe raketa / Suedia, 1.3 miliardë dollarë armatime për Ukrainën
29/05 13:21
Top News/ Po të isha president do bombardoja Moskën! Shokon Donald Trump në takimin me donatorët
29/05 13:11
Greqia KËRCËNON shqiptarët/Beqiri zbulon PLANIN për DESTABILITET/ Luftën e PROVOKOI Berisha me…
29/05 13:09
Top Channel/ The Telegraph: “Zelensky-t iu kërkua të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në NATO”!
29/05 12:35
Top News/ Izraeli vret sërish në Gaza / Humbasin jetën 37 persona në kampet me tenda të Rafahut
29/05 12:26
Top News/ ‘Bomba me fekale’ mbi Korenë e Jugut / LUFTA E PISËT e Penianit, balona mbi ‘armikun’
29/05 12:02
Top Channel/ Italia “po zbrazet, eksodi i të rinjve-DW: Po ikin “të gjithë” nga vendi!
29/05 12:00
Top News/ 2023, viti më vdekjeprurës në botë / REGJIMET E GJAKUT, Kina dhe Irani rekord ekzekutimesh
29/05 11:49
Top News/ ‘NATO dhe Evropa po luan me zjarrin!’ Putin paralajmëron: Po shkojmë drejt luftës botërore
29/05 11:45
Top News/ Kokrra e breshërit sa një top golfi / Stuhi të fuqishme dhe erë shkatërruese në SHBA
29/05 11:44
Top News/ Ukraina, ‘dritë jeshile’ për t’i rënë Rusisë / Franca dhe Gjermania: Shënjestra ushtarake
29/05 11:40
Top Channel/ Breshëri si top golfi, SHBA në mëshirën e motit: Stuhi shkatërrimtare, 25 të vdekur!
29/05 11:09