Top News – Polonia armatoset ‘deri në dhëmbë’ / 1 mijë tanke dhe obusë nga Koreja e Jugut
07/12/2022 14:41

Polonia ka marrë tashmë ngarkesën e parë me tanke dhe obusë të blerë nga Koreja e Jugut, në kuadër të një përpjekjeje për të rritur mbrojtjen pas pushtimit rus të Ukrainës. Një vend anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s, Polonia kufizohet si me Rusinë ashtu edhe me Ukrainën dhe ka shtuar blerjet e armatimeve pasi Kremlini nisi luftën e tij. Në Korrik, Varshava nënshkroi një kontratë për të blerë armë koreano jugore, mes të cilëve tanke, artileri dhe avionë ushtarakë. Armët, janë të domosdoshëm për të parandaluar një agresion”, tha presidenti polak Andrzej Duda gjatë ceremonisë të zhvilluar në portin Gdynia, në mbërritjen e pjesës së parë të tankeve dhe obusëve të blerë.

Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24
Top Channel/ Erdogan viziton zonat e tërmetit, plas zemërata! Përse u thërrmuan pallatet?
08/02 15:09
Top Channel/ Zelensky shkon në Britani, vizita e parë që nga fillimi i luftës!
08/02 15:06
Top News – Rusia të pushtojë Poloninë! ’Ta denazifikojmë si Ukrainën’; kërkesa e liderit çeçen
08/02 14:58
Top Channel/ Fjalimi drejtuar kombit, Biden qesh: “Jemi mirë”, mesazh optimist për të ardhmen!
08/02 14:39
Top Channel/ Mbi 11 mijë viktima nga tërmetet në Turqi e Siri, ekipet e shpëtimit në garë me kohën
08/02 14:12
Top News – Kryebashkiaku…i vdekur, fiton zgjedhjet pasi u vra
08/02 13:26
Top Channel/ Zjarr i madh në portin “Iskenderun” pas tërmetit në Turqi
08/02 13:19
Top News-‘Koalicioni i tankeve’ po marshon! Gjermania ‘hap thesin’ për Ukrainën, 100 tanke Leopard
08/02 13:09
Top News – ‘Botërori të kthehet aty ku lindi’ / Katër shtete amerikanolatine duan Botërorin 2030
08/02 12:49
Top News – Zelenski sot në Britaninë e Madhe… / ‘Fuqi më të madhe zjarri’, ofensiva ruse po afron
08/02 12:27
Top News – Motra bëhet mburojë për vëllain e vogël / 36 orë pritje për ndihmë nën rrënoja
08/02 12:22
Top Channel/ Zgjedhja e vështirë e të mbijetuarve: “Rrezikun brenda apo ngricat jashtë”!
08/02 12:15
Top News – SHBA ‘blindon’ Poloninë / 10 miliardë dollarë raketa me rreze të gjatë veprimi
08/02 12:14