Top News – “Po ç’është ky turp”/ Paketa e ndihmës, Trump: Të shtohet më shumë!
23/12/2020 11:35

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump paralajmëroi se nuk do ta nënshkruajë paketën financiare prej 892 miliardë dollarësh ndihme për koronavirusin, që përfshin fonde jetike për amerikanët, duke thënë se pagesat direkte të parashikuara në paketë, duhet të jenë më të larta. Paralajmërimi i presidentit republikan në largim, të cilit i mbetet më pak se një muaj në detyrë, shkakton paqartësi për një përpjekje dypartiake në Kongres për të siguruar ndihmë për njerëzit, jeta e të cilëve është ndikuar rëndë nga pandemia. “Paketa që po planifikojnë ta sjellin përsëri në tryezën time është shumë më ndryshe nga sa parashikohej.Është me të vërtetë e turpshme. Do t’i kërkoj Kongresit ta rrisë shumën qesharake nga 600 në 2000 dollarë për person ose 4.000 dollarë për çiftet”, u shpreh ai. Presidenti Trump gjithashtu kritikoi pjesën e legjislacionit që parashikojnë fonde për vendet e huaja, Institutin Smithsonian dhe mbarështimin e peshkut, mes shpenzimeve të tjera. “Unë kërkoj nga Kongresi që të eliminojë zërat shpërdoruese dhe të panevojshme nga ky legjislacion, dhe të më dërgojë një paketë të përshtatshme, përndryshe administrata tjetër do të duhet të dorëzojë një paketë për ndihmën për COVID-in. Dhe ndoshta ajo administratë do të drejtohet nga unë”.

Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37
Top Channel/ Shiu i shekullit/ Në Seul reshjet shkaktojnë 8 të vdekur
09/08 12:33