Top News – Planet e NASA-s/ Gruaja e parë në hënë në 2024
22/09/2020 16:45

Agjencia hapësinore amerikane, NASA, ka detajuar zyrtarisht planin e saj 28 miliardë dollarësh për rikthimin në hënë deri në 2024. Në kuadër të programit të quajtur Artemis, NASA do të dërgojë në sipërfaqen e hënës një burrë dhe një grua, në uljen e parë me njerëz që nga viti 1972. Por, sidoqoftë, nasa është në duart e kongresit, që duhet të miratojë 3.2 miliardë dollarë për ndërtimin e një sistemi uljeje në hënë. Astronautët do të udhëtojnë në një kapsulë të ngjashme me apollon, të quajtur Orion, që do të lancohet mbi një raketë të fuqishme të quajtur SLS. Në korrik të 2019, Bridenstine kishte thënë se gruaja e parë astronaute që do të shkelte në hënë në 2024, do të ishte dikush me eksperiencë, që kishte qenë më parë në stacionin hapësinor ndërkombëtar. Në atë kohë, kishte 12 astronaute aktive femra ndërkohë që tani atyre u janë shtuar edhe pesë astronaute të reja që u diplomuan pas një trajnimi më herët këtë vit. Sidoqoftë mbetet e paqartë nëse ato do të mund të plotësojnë kriteret në kohën e duhur për tu bërë pjesë e misionit të parë të tillë, pas kaq kohësh, në 2024.

Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10 22:35
Top News – Thyen rekordin/ Makina më e shpejtë në botë
22/10 22:17
Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10 21:58
Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10 21:56
Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10 21:52
Top News – Vendoset ora policore/ Në Athinë dhe qytete të tjera greke
22/10 20:56
Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10 18:31
Top News – Opozita Bjelloruse/ Ndërohet me çmimin Sakharov
22/10 18:15
Top News – Dialogu në Bruksel/ Be nuk e di kur do vazhdojë
22/10 15:12
Top News – Filmi i ri i Boratit/ Vë në siklet Rudy Giulianin
22/10 14:57
Top News – ‘Pasaportat e arta’/ BE, hetim për Qipron e Maltën
22/10 14:54
Top News – Parodia e Monet/ Vepra e Banskyt, shitje rekord
22/10 13:07
Top News – Franca pason Spanjën/ Më shumë se 1 milionë infektime
22/10 13:02
Top News – Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID19
22/10 13:01
Top News – Tesla e Elon Musk/ Raporton fitime rekord
22/10 13:00
Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10 12:51
Top News – Ecuria e pandemisë/ SHBA, situatë shumë kritike
22/10 12:47
Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10 12:45
Top News – Takimi me Asteroidin/ Nasa publikon pamjet e rralla
22/10 12:36
Top News – Trump dhe Obama/ Përballen në distancë në fushatë
22/10 12:31