Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09/2020 22:13

Vetëm disa ditë pas rihapjes, më shumë se 400 shkolla në Itali janë prekur nga të paktën një rast I koronavirusit dhe 75 prej tyre janë mbyllur krejtësisht. Rajonet ku ky problem ka qenë më akut ishin Lombardia, Emilia Romagna, Toskana dhe Lazio. Në Romë, shkollat e përfshira janë 19, në Bolonjë 14 e në Milano 13. Në 76% të rasteve, të infektuarit janë nxënës dhe 13% janëmësues. Shifrat vijnë nga një bazë të dhënash e zhvilluar prej një studiuesi të rid he një student - Vittorio Nicoletta e Lorenzo Ruffino - të cilët që prej hapjes së shkollave kanë mbledhur rregullisht lajme e urdhëresa nga kryetarët e bashkive. Ndërkohë në disa shkolla, tek nxënësit dhe mësuesit po provohen testet e shpejta, siç ndodhi së fundi në Anguillara, një komunë në periferi të Romës. Një eksperiment që do të imimitohet shpejt nga institute të tjera në Lazio. "Përvoja e testeve në shkollën e mesme Vian në Anguillara ishte e mirë - tha këshilltari për shëndetësinë, Alessio D'Amato . Gjithçka ndodhi rregullisht. Së shpejti do t`I bëjmë teste të tilla në cdo shkollë, sepse garantimi I sigurisë atje është prioriteti ynë”, u shpreh ai. Pamjet: AFP

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38