Top News/ Për një ‘rend të ri botëror’…Putin në Korenë e Veriut, bisedime me Kim Jong un
18/06/2024 11:58

Vladimir Putin premtoi të ndërtojë sisteme tregtare dhe sigurie me Korenë e Veriut që nuk kontrollohen nga Perëndimi, ndërsa ai viziton Phenianin për herë të parë në 24 vjet, duke kërkuar partnerë për të mbështetur ushtrinë ruse në luftën e saj kundër Ukrainës. Putin premtoi mbështetjen e tij të palëkundur në një letër të publikuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut të martën përpara vizitës së tij të planifikuar në vend. Në letrën e botuar në Rodong Sinmun të Koresë së Veriut, presidenti rus tha se të dy vendet kanë zhvilluar marrëdhënie të mira dhe partneritet të fortë gjatë 70 viteve të fundit bazuar në barazinë, respektin reciprok dhe besimin. "Ne do të zhvillojmë mekanizma alternative të tregtisë dhe zgjidhjeve të ndërsjella që nuk kontrollohen nga Perëndimi dhe së bashku do t'i rezistojmë kufizimeve të njëanshme të paligjshme," shkroi Putin. "Dhe në të njëjtën kohë - ne do të ndërtojmë një arkitekturë të sigurisë së barabartë dhe të pandashme në Euroazi." Ai falënderoi Korenë e Veriut për mbështetjen e asaj që Rusia e quan operacionin e saj të posaçëm ushtarak në Ukrainë dhe u zotua për mbështetje për përpjekjet e Phenianit për të mbrojtur interesat e tij, pavarësisht nga ato që ai i quajti "presion, shantazh dhe kërcënime ushtarake të SHBA". Media shtetërore e Koresë së Veriut publikoi gjithashtu artikuj që lëvdonin Rusinë dhe mbështesnin operacionet e saj në Ukrainë, duke i quajtur ato një "luftë e shenjtë e të gjithë qytetarëve rusë". “Populli korean do të jetë gjithmonë në anën e qeverisë dhe popullit rus, duke ofruar mbështetje dhe solidaritet të plotë në luftën e tyre për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe interesat e sigurisë”, tha KCNA në një koment.

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30