Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03/2021 21:17

Është ende një projekt, por fotot e reja që tregojnë sesi do të jetë avioni i ri supersonik me të cilin udhëtimi Nju Jork – Londër do të bëhet për 3 orë e gjysmë, janë mahnitëse. Avioni Spike S-512 Supersonic Business Jet, i ideuar nga kompania nga Bostoni, Spike Aerospace, do të nisë në vitin 2022 fluturimet testuese. Prodhimi i tij do të kushtojë 100 milionë dollarë, tha presidenti i kompanisë. Avioni do të arrijë një shpejtësi rreth 1170 km/h, me një kapacitet 12 deri në 18 pasagjerë, të cilët do ta gjejnë veten praktikisht në një hotel luksoz në qiell. Kachoria tha për “Daily Mail” që avioni nuk do të ketë dritare tradicionale, por ekrane “high definition” ku përveç panoramës magjike që ofron natyra, mund të shfaqen edhe video dhe prezantime direkt nga laptopi. Sipas kompanisë, përveç luksit dhe modernitetit, eliminimi i dritareve do të ulë së tepërmi zhurmën në kabinë, diçka që i ka munguar avionit të mëparshëm supersonik, Concorde. Kompania po punon edhe për një avion privat, që do të jetë në gjendje të udhëtojë nga Londra në Nju Jork, edhe më shpejt, për vetëm 90 minuta.

Top News – Instagram vjen me një risi/ Lançon ‘remix’ të konkurruar me Tik-Tok
11/04 21:21
Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29