Top News – Pasojat e pandemisë/ Reagimi i bashkive në emergjencë
23/11/2020 16:55

Përmes një takimi online prezenca e OSBE-së diskutoi rreth raportit të vlerësimit të situatës për reagimin e bashkive të vendit ndaj emergjencës së COVID-19. sipas pjesëmarrësve në takim pandemia e këtij viti risolli edhe një here në vemendje se pushteti vendor është niveli i qeverisjes më i afërt me qytetarët dhe, për pasojë, mund t’u përgjigjet më mirë sfidave dhe nevojave specifike të tyre. Raporti prezantoi gjetjet kryesore të vlerësimit të situatës rreth reagimit të 13 bashkive të përzgjedhura gjatë gjendjes së emergjencës të COVID19-s në 6 muajt e parë të 2020. Raporti hedh dritë mbi reagimin e 13 bashkive, ndryshimet që iu desh të bënin dhe se si këto ndryshime reflektuan në jetën e qytetarëve gjatë pandemisë. shkëmbimi i njohurive mes njësive të pushtetit vendor për menaxhimin e fatkeqësive dhe rimëkëmbjen në të ardhmen, ishte një tjetër gjetje e këtij raporti. Diskutimet u përqendruan te ndikimi negativ i pandemisë në financat dhe të ardhurat vendore të bashkive, si dhe u theksua nevoja për rishikimin e shpërndarjes së taksave të përbashkëta, siç është renta minerare. Raporti u hartua pas një sondazhi me audiencë të përzgjedhur, takimet e drejtpërdrejta dhe hulumtimet, që prezenca e OSBE, në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Brendshme dhe Agjencinë për Mbështetjen e Vetëqeverisjes Vendore, zhvilloi me 13 bashkitë, gjatë periudhës gusht-tetor 2020. Bashkitë e përfshira në raport janë ato të Vlorës, Beratit, Skraparit, Kukësit, Matit, Klosit, Mirditës, Bulqizës, Roskovecit, Patosit, Selenicës, Fushë-Arrëzit dhe Urës Vajgurore.

Top News – Meteorologjia priten reshje intensive shiu/ Kreu i KESH publikon masat që po merren
17/01 22:25
Top News – ‘Ende me duket si një film horror’ / Flet djali i madh që humbi 4 familjarët në aksident
17/01 20:59
Top News – Dyshime për variant të ri të Covid 19/Kosova kërkon ndihmën ekspertizës Gjermane
17/01 20:59
Top News – Historia rozë në një kantier ndërtimi/ Inxhinieri Turk merr nusen në Mamurras
17/01 20:58
Top News – ‘As kamera, as gazetare’/ Rregullat e reja ne seancen plenare
17/01 20:58
Aksident në Lezhë/ Përplasen dy makina, dy të plagosur
17/01 20:08
Durrës, “plazh” në janar/ Edhe pse një nga ditët më të ftohta, dielli riktheu shëtitjet buzë detit
17/01 20:05
Vaksina,fillimi i fundit të Covid?Të moshuarit mezi e presin, duan t’i japin fund ndarjes me fëmijët
17/01 20:04
Ankesat e Francës, Rama: S’kam sulmuar asnjë aleat, ambasada nxori nga konteksti çfarë thashë
17/01 19:59
“Basha ta harrojë lejen për vilën 5”/Veliaj:Fal një nga vilat që ke pastaj hajde dhe apliko
17/01 19:56
Milo: Nuk kemi ftesë nga PS. PDS e hapur për LSI, por edhe partitë e Topallit, Patozit dhe Murrizit
17/01 19:52
Pasojat e Covid te fëmijët/ Orë mësimi në kopshte dhe shkolla për ti relaksuar nga stresi
17/01 19:49
Makina godet shtëpinë kontenier/Pa çati nga tërmeti i 2019-s,familja në Ndroq rrezikoi nga aksidenti
17/01 19:44
Paratë e krimit me fajde/ Dyshimet e prokurorisë hapin dosjen për vëllezërit binjakë nga Mirdita
17/01 19:33
Top News – Urdhër nga Ministria e Arsimit/ I ftohti thyen një nga rregullat anti covid
17/01 19:12
Top News – 7 persona humbin jetën në 24 orë / Covid, 474 raste të reja, 282 paciente në spitale
17/01 19:03
Top News – Aksident i rëndë në Tiranë/ Ndërron jetë 10-vjeçarja, e përplasi fuoristrada
17/01 19:02
Top News – Debati për vilen e kunatit të Bashës/ Patozi thirrje SPAK, Topalli-janë bashkë me Ramën
17/01 17:04
Top News – Veliaj për vilën e kunatit të Bashës/ ‘Sa të jem unë në bashki, nuk kalon vila e pestë’
17/01 17:00
Meta: Institucionet të respektojnë të drejtat kushtetuese të besimeve fetare
17/01 15:55