Top News – Pasojat e motit të keq/ Rrëzohen pemë, probleme me tragetet
26/09/2020 18:08

Reshjet e shiut thuajse në të gjithë vendin shkaktuan probleme në disa zona të vendit, ndërsa sinoptikanët kanë parashikuar që situata do të jetë më e rënduar të dielen dhe të hënën. Gjatë të shtunës, sasia më e madhe e shiut ka rënë në Shkodër, 40 milimetra, ndërsa në Tiranë 32. Më pak reshje ka pasur në Pogradec edhe në Korçë. Në Tiranë stuhia e fortë e erës që përfshiu territorin mesnatën e së shtunës ka shkulur dhjetëra pemë në rrugët dhe sheshet kryesore të kryeqytetit, ndërsa punonjësit e bashkisë punuan në terren për normalizimin e situatës. Kryetari i bashkisë së Tirnaës, Erion Veliaj, përmes një postimi në rrjetet sociale ka konfirmuar se janë shumë pemë të rrëuara në të gjithë Tiranën. Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që nëse nuk kanë ndonjë urgjencë të mos dalin në rrugë, derisa situata në rrugë të normalizohet. Edhe në Shkodër era e fortë ka rrëzuar dhjetëra pemë disa vjecare. Demi me i madh eshte shkaktuar ne unazen Perendimore te qytetit, ku pemet jane rrezuar duke demtuar edhe disa makina. Niveli i ulet i ujit ne hidrocentralet mbi lumin Drin, hedh poshte cdo mundesi permbytje ne zonat e NenShkodres. Ndersa në Bulqizë si pasojë e reshjeve të shiut dhe ererave të forta në Bulqizë ka pasur nderprerje te energjise elektrike. Ndërhyrjet në terren nga grupet të punës së oshee kanë rikthyer energjinë në qytetin e bulqizës, por ajo mungon edne në dia njësi administyrative. në zonat e tjera të vendit nuk raportohet për deme apo pasoja nga stuhia. Jo pak probleme janë shkaktuar edhe në portet e vendit. Dy tragetet e linjës Durrës-Bari për shkak të detit të dallgëzuar nuk u nisën natën e së premtes, po rmëngjesin e së shtunës. Ndërkohë tragetet nga Bari nuk kanë pasur vonesa në lundrim. Sinoptikanët kanë bërë një parashikim 5 ditor të reshjeve të shiut dhe sipas tyre në Shkodër do të ketë reshje në 160 milimetra, ndërsa edhe Tirana përfshihet në zonat e rrezikut.

Edhe një javë për të mbyllur muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit
25/10 20:07
Lulet më të veçanta/ Kopshti ndryshe i Dritan Gazhelit në Fushë Krujë
25/10 20:05
Varret e Selcës në Mokër/ Gërmimet e fundit arkeologjike janë bërë në vitin 1972
25/10 20:04
Plas arma në Vlorë! Policia: U qëllua në ajër, arrestuam autorin
25/10 19:56
Të hënën hapet “Covid 3”/ Do të transferohen pacientët që janë në gjendje të stabilizuar
25/10 19:39
Mbyllja e “Shqiponjës” që nga mesnata dhe devijimi i trafikut për 4 muajt në vijim
25/10 19:36
Libri i Albana Osmanit/ “Çika në betejë me Inteligjencën Artificiale”
25/10 18:59
Më mirë apo më keq në vitin 2045? 46% e shqiptarëve pesimistë për të ardhmen në anketën e OKB
25/10 18:55
Top News – 128 viktima dhe 21 mijë raste/ Ditë e zezë në Itali
25/10 18:48
Top News – Shifrat e Covid në 24 orët e fundit/ 4 viktima, 299 infektime
25/10 18:38
Veliaj në Zall Herr: “PS-ja është partia e fituesve; hallet e Zenit dhe Monës janë vilat
25/10 18:18
Tensionet në kulm/ Greqia, note proteste Ankarasë
25/10 17:20
Marrëveshja e detit/ Dendias: Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem
25/10 17:19
Rehabilitimi i pallateve/ Rama inspekton në Shijak dhe Durrës, në Manzë ndërtimin e shtëpive të reja
25/10 16:38
Top News – Bizneset në Kosovë/ Ekspertet-pak përkrahje në pandemi
25/10 16:30
Veliaj në Zall Herr:“PS-ja është partia e fituesve;hallet e Zenit dhe Monës janë vilat miliona euro”
25/10 16:25
Top News – Kontrollet mjekesore/ Kosovë, të rikthehen në kufi
25/10 16:24
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Dy viktima dhe 186 raste të reja
25/10 16:14
Top News – Manastirliu nga infektivi/ S’ka kolaps të sistemit shëndetesor
25/10 16:11
Top News – Nuk mbanin maska/ 688 gjoba, 13 të shoqeruar në 24 orë
25/10 16:09