Top News – Pas fitores në zgjedhje, Biden dhe Harris fitojnë një tjetër titull
11/12/2020 15:21

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe zëvendësja e tij, Kamala Harris, janë zgjedhur Persona të Vitit nga revista prestigjoze amerikane Time. “Zgjedhja e Biden-Harris përfaqëson diçka historike”, shkroi Time në Tëitter. Dyshja demokrate mundi tre finalistë të tjerë: punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe mjekun Anthony Fauci, lëvizjen për drejtësi racore si dhe presidentin aktual të SHBA-së, Donald Trump, i cili humbi garën kundrejt Bidenit. Time, që e përzgjedh personin më me ndikim të vitit që prej 1927-tës, dha edhe argumentin e saj përse konsideron se Biden dhe Harris e meritonin një përcaktim të tillë. “Për ndryshimin e historisë amerikane, për dëshminë e forcat e ndjeshmërisë janë më të mëdha se furitë e përçarjes, për ndarjen e një vizioni të shërimit në një botë të pikëlluar, Joe Biden dhe Kamala Harris janë Persona të Vitit 2020 të revistës Time”, tha kryeredaktori i saj, Edward Felsenthal. Në vitin 2016, Trump, asokohe president i zgjedhur, mori të njëjtën njohje nga revista.Time zgjedh çdo vit një person, një grup, një ide ose një objekt që “për të mirë ose për të keq” ka pasur ndikimin më të madh në ngjarjet e atyre 12 muajve

Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37