Top News – Papa, vizitë historike në Irak/ Ati i shenjtë udhëton në ish-fortesën e ISIS
07/03/2021 10:14

Në ditën e tretë të vizitës së tij historike në këtë vend, Papa Francesku ka ndaluar në veri të Irakut, rajoni I pushtuar dikur prej militantëve të Shtetit Islamik. Luftëtarët e ISIS-it e morën kontrollin e tij në 2014-tën, duke plaçkitur e duke shkatërruar kishat e vjetra të zonës. Të krishterët nisën të kthehen në këtë zonë vetëm pasi grupi gjakosu u mposht në vitin 2017. Mesha e planifikuar e Papës në një stadium futbolli të Irbilit me pjesëmarrjen e të paktën 10 mijë personave, ka ngjallur frikë se rituali mund të shndërrohet në një evet super përhapës të koronavirusit. Iraku ka pasur një rritje të mprehtë të infektimeve muajin e kaluar dhe bashkë me shqetësimet për sigurinë e Papës, ky konsiderohet si një prej udhëtimeve më të rrezikshme për Atin e Shenjtë. Kreu 84 vjecar i Kishës Katolike dhe anturazhi i tij janë vaksinuar që të gjithë, ndërsa Iraku vetë dozat e para të vaksinës I mori vetëm javën e kaluar. Papa më herët pati një takim historik me klerikun e lartë shiit të Irakut, Ajatollahun e Madh Ali al-Sistani, moment që u pa si thirrje e fuqishme për bashkëjetesë në vendin e rrënuar nga sektarizmi dhe dhuna. Takimi i Papës në qytetin e shenjtë jugor të Naxhafit, gjatë turneut të tij të shpejtë dhe të rrezikshëm në Irak, shënoi herën e parë që një udhëheqës i kishës katolike takohej me një klerik kaq të lartë shi’it. Papa ka vizituar disa vende kryesisht myslimane, duke përfshirë Turqinë, Jordaninë, Egjiptin, Bangladeshin, Azerbajxhanin, Emiratet e Bashkuara dhe territoret palestineze, duke i përdorur këto udhëtime si thirrje për dialog ndërfetar.

Top Channel/ Biden do njohë genocidin armen, Erdogan mbledh me urgjencë “shtabin”
23/04 11:11
Top Channel/ Ishte lojë? Rusia tërheq trupat, por jo armatimet e rënda nga kufiri me Ukrainën!
23/04 11:06
Top Channel/ Tragjedi në Mesdhe-mbytet anija me emigrantë, nuk mbijeton asnjë!
23/04 10:46
Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42