Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02/2021 22:34

Edhe pse shpenzimet e mbrojtjes në shtetet e pasura të Gjirit, ndër blerësit më të mëdhenj global të armatimeve amerikane, pritet të bien me 10% gjatë 2021-shit, pandemia qe eshte dhe arsyeja e këtij reduktimi, nuk e ka penguar celjen e panairit më të madh të armëve në Lindjen e Mesme. Në eventin e organizuar në Abu Dhabi, kryeqyteti I Emirateve të Bashkuara Arabe, marrin pjesë prodhuesit kryesorë të armëve me shpresen të nënshkruajnë marrëveshje të majme me vendet e interesuara të rajonit. Në celjen e panairit, Emiratet e Bashkuara Arabe treguan se kishin nënshkruar marrëveshje prej 1.36 miliardë dollarësh për t`I furnizuar forcat e veta ushtarake me gjithcka, duke nisur nga dronët afrikano-jugorë e deri tek artileria serbe. Kompanitë e mëdha amerikane u paraqitën gjithashtu por mbajtën një profil të ulët. Përfaqësuesit e Lockheed Martin që qëndronin pranë modeleve të avionëve luftarakë F-35 e kishin kycur gojën ndërkohë që administrata Biden thuhet se po rishikon disa shitje armësh më jashtë, nismë e ish presidentit Donald Trump, përfshirë këtu transferimin e F35-save në Emirate për $23bn miliardë dollarë. Pamjet: AFP

Top News – Instagram vjen me një risi/ Lançon ‘remix’ të konkurruar me Tik-Tok
11/04 21:21
Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29