Top News – Pandemia globale/ Apel për mbrojtjen e infermierëve
17/09/2020 21:23

Spitalet në të gjithë evropën po përgatiten për një valë të dytë pacientësh me covid 19. Edhe një herë, punonjësit e kujdesit shëndetësor, do të jenë në vijën e parë të frontit. Sipas një raporti të ri, më shumë se 1 mijë infermierë kanë humbur jetën deri më tani si pasojë e koronavirusit ndërkohë që infermierët zënë rreth 10 për qind të numrit të infektimeve. Sidoqoftë, më pak se gjysma e vendeve të botës e klasifikojnë COVID 19 si një sëmundje që vjen nga puna. kjo cënon mbledhjen e të dhënave dhe vendosjen e standarteve të sigurisë si edhe asistencën financiare që punonjëist e shëndetësisë dhe familjet e tyre mund të pretendojnë. Këshilli ndërkombëtar i infermierëve, që ka publikuar të dhënat, i kërkon qeverive të bëjnë më shumë për ti mbrojtur ata dhe të përqafojnë konventën e sigurisë së punonjësve të shëndetësisë të lancuar nga organizata botërore e shëndetësisë. “Duartrokitjet kanë ndaluar por infermierët janë ende në epiqendër të kësaj pandemie”, thotë organizata. Më shumë testime, më shumë trajnim dhe mbështetje për shëndetin mendor, nevojitet, për të ndihmuar punonjësit e shëndetësisë në këtë kohë krize.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53