Top News – Paketa e ndihmës/ Tërhiqet Trump, nënshkruan ligjin
28/12/2020 12:26

Presidenti amerikan donald trump ka nënshkruar paketën e ndihmës për pandeminë dhe buxhetin duke evituar mbylljen e pjesshme të qeverisë. Trump më herët kishte refuzuar të firmoste ligjin duke kritikuar shpenzimet e padobishme dhe duke kërkuar për pagesa më të larta për njerëzit e goditur nga pandemia. Vonesa ka bërë që miliona njerëz të humbasin përkohësisht përfitimet e papunësisë. Paketa e ndihmës me vlerë 900 miliardë dollarë u miratua nga kongresi pas muajsh negociata. Ajo është pjesë e një pakete shpenzimesh prej 2.3 trilionë dollarësh që përfshin 1.4 trilionë për shpenzime normale të qeverisë federale. Ligjvënësit e partisë republikane dhe asaj demokratike i kishin bërë apel presidentit ta nënshkruante ligjin para skadencës për buxhetin mesnatën e të hënës. Nëse ai nuk do ta kishte bërë këtë, disa agjenci qeveritare do të duhej të mbylleshin. Rreth 14 milionë amerikanë përballen me vonesë të fondeve të papunësisë dhe ceqeve të reja stimuluese. Tani, pagesat e papunësisë do të fillojnë. Paketa përfshin një pagesë prej 600 dollarësh për amerikanët që fitojnë më pak se 75 mijë dollarë në vit. Trump kishte thënë se ai donte që amerikanët të merrnin 2 mijë dollarë, por republikanët në kongres nuk ranë dakord për ndryshimin. Trump po ashtu kishte kritikuar edhe fondet e përvitshme për ndihma ndaj vendeve të tjera në buxhetin federal duke argumentuar se ato para duhet të shkonin ndërkohë për amerikanët në vështirësi.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31