Top News – Paketa antishpifje/ Soreca: Me rekomandimet e venecias
17/09/2020 21:26

Përmes një postimi në twitter ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar lidhur me ligjin e anti-shpifjes. Soreca thekson se çdo ndryshim i projektligjit anti-shpifje duhet të bëhet në përputhje me rekomandimet e bëra nga Komisioni i Venecias. Sipas ambasadorit te BE përveçse rekomandimeve të bëra nga Venecia, autoritetet shqiptare duhet të konsultohen me organizatat mediatike kombëtare dhe ndërkombëtare. “Çdo ndryshim i projektligjit anti-shpifje duhet të jetë në përputhje me rekomandimet e bëra nga Komisioni i Venecias. Autoritetet shqiptare janë zotuar që do të vazhdojnë të punojnë më këtë ligj duke i adresuar të gjitha çështjet e rekomanduara nga Venecia. Ne i kemi ndjekur me vëmendje deklaratat e bëra nga mazhoranca ditën e djeshme ku theksuan se do t’i ndjekin rekomandimet dhe se do të zhvillojnë konsultimet me të gjitha palët. Ne i inkurajojmë autoritetet shqiptare që të zhvillojnë konsultimet e duhura me çdo organizatë mediatike dhe me përfaqësuesit e shoqërisë civile duke marrë parasysh edhe rekomandimet e bëra nga organizatat mediatike kombëtare dhe ndërkombëtare”, thuhet ne postimin e ambasadorit Soreca. Ai shton me tej se do te ndiqen ne vazhdim të gjitha zhvillimet e rendësishme për këtë ligj, në mënyrë që paketa ligjore të jetë në përputhje të plotë me të gjitha standardet ndërkombëtare dhe evropiane. Ditët e fundit ka pasur reagime nga shoqatat e gazetareve që kanë kundështuar nisjen e shqyrtimit të paketës antishpifje në komsionet parlamentare, draft që ishte kundershtuar më herët prej tyre. Edhe kreu i shtetit Ilir Meta përmes një reagimi gjatw fundjjavws ka kërkuar që të hiqet dorë nga miratimi paketës antishpifje në mungesë të transparëencës dhe pa përfshirë në të opinionin e komisionit të Venecias. sipas metës ligji qe po shqyrtiohet ne fshehtesi ka si qëllim të godasë, intimidojë dhe të mbyllë gojën e mediave kritike.

Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14