Top News – Osmani, Gjykata Speciale/ Çon në Hagë kërkesën e Thaçit
18/09/2020 16:44

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka nisur një letër kryetares së Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë, letër Ekaterina Trendafilovas, rreth kërkesës së paraqitur nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi mbi ndryshimet kushtetuese lidhur me mandatin e këtyre Dhomave që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale. Në letrën e saj, Osmani kërkon shqyrtim paraprak nëse ndryshimet e propozuara nuk zvogëlojnë të drejtat dhe liritë e përcaktuara në Kapitullin II të kushtetutës mbi të drejtat dhe liritë themelore. Në 25 gusht, Thaçi iu drejtua Kryesisë së Kuvendit të Kosovës me propozimin për amendimin e Kushtetutës lidhur me zgjatjen e mandatit të Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Serbë e shqiptarë, nuk bashkëpunojnë/ Pika e Merdares. Doganierët nën një çati, por të ndarë
27/10 19:59
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Të enjten takim në nivel ekspertësh
27/10 15:01
Top News – Pandemia në Kosovë/ Zemaj: Situata është e qëndrueshme
27/10 12:31
Infermierët kërkojnë rritje page/ Duan t’u paguhen më shumë orët e punës natën dhe në fundjavë
27/10 12:27
Top News – Afera e thesarit… Kosovë, vetëdorëzohet i kërkuari
26/10 20:20
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 3 viktima dhe 205 raste të reja
26/10 19:14
Top News – Bizneset në Kosovë/ Ekspertet-pak përkrahje në pandemi
25/10 16:30
Top News – Kontrollet mjekesore/ Kosovë, të rikthehen në kufi
25/10 16:24
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Dy viktima dhe 186 raste të reja
25/10 16:14
Profesion për të ikur në Europë / Të rinjtë në Kosovë mësojnë zanat për të marrë një vizë pune
25/10 12:22
Top News – Task-forca antikorrupsion/ Haradinaj del kundër qeverisë
24/10 18:20
Top News – Prishtina e Shkupi/ Firmosin memorandumin për 5G
23/10 22:35
Top News – Hoti në Shkup/ Ftesë nga Zaev për minishengenin
23/10 20:03
Top News – Aktakuza ndaj Thaçi/ Afron afati nëse miratohet apo jo
23/10 17:42
Zhduken 2 mln euro nga buxheti/ Kosovë, “ishte sulm kibernetik”. Hoti: Minjtë do të dalin shpejt
22/10 20:03
Top News – Lajçak për dialogun/ Zgjidhja, një kompromis i dhimbshëm
22/10 19:11
Top News – Vodhi thesarin/ Jepet masa për punonjësin në Kosovë
22/10 18:59
Top News – Bilanci në Kosovë/ 159 raste të reja dhe asnjë viktime
22/10 16:24
Top News – Afera e thesarit/ Bajrami-ishte sulm kibernetik
22/10 14:41
Hoti në interpelancë, raporton për minishengenin dhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare
21/10 19:52