Top News – Omicron, më i lehtë se Delta / Shkencëtarët amerikanë shuajnë frikën: Është më ngjitës
06/12/2021 12:16

Të dhënat e para sugjerojnë se varianti Omicron mund të shkaktojë simptoma më të lehta se varianti dominues Delta, thanë zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara. Shefi i këshilltarëve mjekësorë i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci tha se shkencëtarëve u duhen më shumë informacione para se të përcaktojnë ashpërsinë e variantit Omicron. “Deri më tani, nuk duket se ka një shkallë të lartë të ashpërsisë”, tha Fauci për CNN. “Por, ne duhet të jemi të kujdesshëm para se të bëjmë përcaktime nëse është më pak i rëndë ose vërtetë nuk shkakton ndonjë sëmundje të rëndë, krahasuar me Deltën”, tha Fauci. Raportimet nga Afrika e Jugut –ku Omicroni u identifikua për herë të parë, dhe që atëherë po përhapet me shpejtësi edhe në shtete të tjera –sugjerojnë se ky variant mund të shkaktojë simptoma më të lehta krahasuar me variantet paraprake. Omicroni besohet se është më ngjitës sesa variantet tjera, përfshirë variantin Delta, por shkencëtarët ende po punojnë për të kuptuar se sa efektiv është ky variant për të shmangur mbrojtjen nga vaksinat. Varianti i ri i koronavirusit është identifikuar në dhjetëra shtete, por Delta është varianti kryesor që ka shkaktuar rritjen e rasteve në Evropë dhe në Amerikën e Veriut.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40