Top News – OKB kërkon prova jete/ ‘Lirojeni urgjentisht princeshë Latifan e Dubait’
20/04/2021 22:19

Gjatë një deklarate në Gjenevë, Kombet e bashkuara i bënë thirrje Emirateve të bashkuara Arabe, që të sigurojnë “prova konkrete” se princesha Latifa Al Maktoum, vajza e sundimtarit të Dubait, është gjallë. Ekspertët epër të drejtat e njeriut thanë gjithashtu se ajo duhet të lirohet “urgjentisht”. Ata kërkuan “verifikim të pavarur të kushteve nën të cilat mbahet dhe lirimin e saj të menjëhershëm”. “Deklarata e lëshuar nga autoritetet e Emirateve se ajo është nën kujdes në shtëpi, nuk është e mjaftueshme në këtë fazë”, thanë ekspertët e OKB-së. Princesha Latifa ka bërë përpjekje të ikë nga Dubai në vitin 2018. Ndërsa Në një video të ndarë me BBC-në, ajo ka thënë se komandot e kanë droguar dhe e kanë futur në paraburgim në një “vilë të shndërruar në burg”, pa pasur asnjë qasje në ndihmë mjekësore. Ndërsa familja mbretërore e Dubait është shprehur më herët se princesha Latifa po mbahet ‘nën kujdes mjekësor’. Po ashtu Më 5 mars, Kombet e Bashkuara kanë thënë janë në pritje të detajeve nga Emiratet e Bashkuara Arabe - dy javë pas kërkesës për prova të jetës. Babai i Latifës, sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum, është një nga liderët më të pasur në botë, sundimtar i Dubait dhe nënkryetar i Emirateve të Bashkuara Arabe. Pamjet: AFP

Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26
Top Channel/ Gjermani, qeveria jep OK: Lehtësime për të vaksinuarit dhe shëruarit nga Covid-19!
07/05 15:25
Top News – Britani-Francë, ulen tensionet/ Londra tërheq luftanijet nga ishulli i Xhersit
07/05 14:28
Top News – ‘Ushtria private e Putinit’/ Wagner Group nën akuza për vrasje e përdhunime
07/05 14:12
Top News – ‘Më shumë se dyfishi…’/ Studimi, koronavirusi ka vrarë 7 milionë njerëz
07/05 14:04