Top News – Odihr për kërkesën e PD/ ‘Jemi të gatshëm të kontribuojmë’
16/09/2020 21:11

Reforma Zgjedhore ka mbetur pezull për shkak të mosdakortësisë së aktorëve politikë sa i takon dy cështjeve të nxehta, hapjes së listave dhe formulës së koalicioneve. Opozita jo parlamentare këmbëngul në marrjen e ekspertizës së OHDIR, por socialistët kërkojnë që më parë të hartohen draftet e më pas të merret mendimi ndërkombëtar. Top Channel pyeti zyrën e OHDIR në Varshavë lidhur me kërkesën e Partisë Demokratike dhe në përgjigjen që mori thuhet se “ODIHR mbështeti punën e Komisonit Parlamentar Ad-Hoc dhe Këshillit Politik përpara miratimit të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor këtë verë. Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë të mbështesim Këshillin dhe shpresojmë të marrim detaje në lidhje me aktivitetet e këtij Këshilli dhe se si mund të jepim një ndihme konkrete. ODIHR mbetet i gatshëm të mbështesë Shqipërinë në adresimin e rekomandimeve tona zgjedhore”, mbyllet reagimi i zyrës së OHDIR. Mazhoranca i ka lënë afat PD-LSI ditën e premte për dorëzimin e propozimeve sa i takon koalicioneve zgjedhore, pragut elektoral dhe hapjes së listave në të kundërt Parlamenti është sovran, ka deklaruar i mandatuari socialist në Këshillin Politik Damian Gjiknuri.

Pilulat, shqiptarët kujtohen vonë/ Shqipëria e fundit në Europë për përdorimin e kontraceptivëve
26/09 13:24
Kur do nisë kampionati i futbollit/ Federata dhe Liga Superiore japin qëndrimin e tyre
26/09 13:15
Laçi ende pa spital/ 10 muaj pas tërmetit qytetarët kurohen në një qendër bamirësie
26/09 13:12
Përse po ndodhin stuhitë/ Meteorologët flasin për motin në vazhdim
26/09 13:09
Shkodër, pemët bien mbi makina/ Moti i keq shkakton dëme në disa zona të qytetit
26/09 13:07
Shqipëria në sytë e udhëtarëve/Teresa dhe David i bien botës përqark.Vendi ynë destinacioni i 137-të
26/09 12:59
Italianët mbjellin në Vlorë/ Gojiberri, kivi dhe pjepri ndër kulturat që kërkohen në Llakatund
26/09 12:47
Spektakël me hardhi/ Agronomi që shndërroi pamjen e kodrës rrëzë Tomorit me vreshtat e tij
26/09 12:42
Top News – Linja Durrës-Bari/ Tragetet u nisen në mëngjes
26/09 12:22
Top News – Ndalohet një Tunizian/ Nuk deklaroi 68 mijë paund në Rinas
26/09 12:08
Top News – Kandidatët demokratë/ Nesër votohet në Gjirokastër
26/09 12:05
Top News – Bulqiza pa energji/ Era rrëzon pemët në Shkodër
26/09 11:06
Top News – Vizat amerikanë/ Administrata propozon ndryshime
26/09 10:54
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria merr masa të reja
26/09 10:44
Top News – Stuhia në Tiranë/ Era e fortë rrezon disa pemë
26/09 10:30
Era e fortë shkul pemët në Shkodër, dëmtohen disa makina
26/09 09:52
Top News – Ku do jetë kandidat! Rama flet nga Vlora për zgjedhjet
25/09 20:01
Top News – Operacioni i Europolit/ Konfiskohen 27 milionë maska
25/09 18:36
Top News – Kodi i ri zgjedhor/ PD zbardh ligjet e marrëveshjes
25/09 17:52
Top News – Moti i keq në fundjavë/ 5 prefektura rrezikojnë përmbytjet
25/09 17:13