Top News- OBSH miraton fondin e kompensimit/ Për efektet e mundshme anësore të vaksinave të Covax
23/02/2021 15:33

Organizata botërore e shëndetësisë, nuk ka nisur ende me shpërndarjen e vaksinave për vendet e varfra dhe ato me të ardhura mesatare, në kuadër të nismës Covax, por e ka miratuar tashmë një fond kompensimi për efektet e mundshme anësore të saj. Përmes planit të miratuar të kompensimit, për pretendime të efekteve anësore të vaksinës në 92 shtete të varfra që do të marrin vaksinat e covax-it, është zgjidhur kështu një shqetësim i madh për qeveritë pritëse. Programi, që OBSH thotë se është i pari dhe i vetmi mekanizëm kompensimi që operon në shkallë ndërkombëtare, do ti ofrojë pretenduesve një proces të shpejtë, të ndershëm dhe transparent. Pikëpyetje se si do të trajtoheshin pretendimet në rast të ndonjë efekti serioz anësor të vaksinës anti covid, që ekspertët presin të jenë të rrallë, kanë qenë shqetësuese për vendet që do të marrin dozat e vaksinës përmes skemës covax. Vendet që kanë financuar sasitë e veta të vaksinave, po ashtu planifikojnë edhe programet e tyre të kompensimit. Plani i OBSH ndërkohë, do të mbulojë efektet serioze anësore të lidhura me vaksinat që covax do të shpërndajë deri më 30 qershor 2022, në 91 vendet më të varfra, që përfshijnë kryesisht vende afrikane dhe të azisë juglindore.

Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38