Top News – Nuk ndalet pandemia! 20 milionë raste në gjithë botën
11/08/2020 12:28

Bota ka arritur rekordin e zymtë të 20 milionë rasteve të konfirmuara të koronavirusit dhe po i afrohet 750 mijë viktimave në shkallë globale sipas të dhënave të universitetit Johns Hopkins. Numri i rasteve është rritur shpejt që kur infektimet e para u raportuan në kinë në dhjetor. Bota regjistroi 10 milionë raste në më pak se tre muaj pas kësaj date ndërsa u deshën vetëm gjashtë javë që kjo shifër të dyfishohej. Mesatarja shtatë ditore e rasteve të reja të përditshme ka shkuar në mbi një çerek milioni për dy javë. Rritja e rasteve shkaktohet kryesisht nga shifrat që raportohen në Amerikën Latine dhe Karaibe, por edhe në Azi, ku rastet po rriten sërish. Numri i viktimave ndërkohë mbetet më i lartë në Amerikën Latine. Brazili ka regjistruar më shumë se 3 milionë raste dhe 100 mijë viktima, duke u renditur vetëm pas Shteteve të Bashkuara që është vendi më i prekur në botë me më shumë se pesë milionë raste dhe 160 mijë viktima. India, ka numrin e tretë në botë më të lartë të rasteve, në më shumë se 2 milionë, duke e arritur këtë shifër vetëm tre javë pasi regjistroi 1 milion të infektuarit.

Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40