Top News – Norvergji, çmimi i vesit/ Nxit shpenzimin me ulje taksash
25/09/2020 18:38

Norvegjia po mendon t`I ulë taksat e disa artikujve të mëkatit, sic I quajnë disa. Sipas këtij plani, autoritetet kanë propozuar reduktim të taksave mbi alkolin, cigarette dhe ëmbëlësirat si dhe mallrat ë tjerë konsumi për shkak se pandemia e koronavirusit ka bërë që shumë binzese të mbyllen, dhe norvegjezët të vërshojnë drejt Suedisë fqinjë për t`I blerë artikuj të tillë me cmime mjaft më të lira. Zyrtarët vendas janë të vendosur t`I mbajnë këta blerës brenda kufijve me qëllimin që edhe të frenojnë rënien ekonomike të ardhur si pasojë e koronavirusit. Norvegjia I mbylli kufijtë e saj për të gjithë personat jo-rezidentë nga mesi I muajit mars përpara se të lehtësonte lëvizjen duke filluar nga qershori. Norvegjia ka ndër cmimet më të lartë në botë për verën dhe birrën. Shpresat janë që me lëvizjen e fundit të rriten shitjet e alkolit dhe embelsirave ne vendit duke i bërë më pak tërheqëse blerjet përtej kufirit.

Top News – Vaksina e koronavirusit/ Jo para zgjedhjeve Amerikane
20/10 15:38
Top News – Vaksina antiCovid, Britania nis testimet! Vullnetarët do infektohen me koronavirus
20/10 15:34
Top News – Argjentina kalon shifrën prej një milion raste me COVID-19
20/10 15:33
Top News – Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme
20/10 15:31
Top News – Robert Redford në zi/ Humbet djalin e tij 58 vjeçar
20/10 15:24
Top News – Suksesi i Kinës/ Izolimi hapi i parë, jo zgjidhja
20/10 15:21
Top News – Sërish në alarm… Lombardia vendos: Ndalohet qarkullimi në këto orare!
20/10 14:28
Top News – Rritja e rasteve me koronavirus/ OBSH: Evropa gabime me karantinën
20/10 14:06
Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10 12:30
Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10 12:14
Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10 11:50
Top News – Nisin testimet e para për koronavirus në Aeroportin Heathrow të Londrës
20/10 11:31
Top News – Mikrofonat do të jenë të mbyllur pjesërisht në debatin e fundit Trump-Biden
20/10 11:29
Top News – Pushtimi i Tajvanit/ Në Kinë, spekulime për super raketën
20/10 00:01
Top News – Olimpiket e Tokios/ Po shenjëstrohen nga hakera rusë
19/10 23:59
Top News – Sa u prezantua/ Shitja e iPhone 12 kalon iPhone 11
19/10 23:56
Top News – Kompania Finlandeze/ Rrjet celular në Hënë
19/10 23:55
Top News – Pandemia në Francë/ Izolohet Brigitte Macron
19/10 22:10
Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10 21:55
Top News – Çudia në Kanada/ Qyteti pa asnjë rast të virusit
19/10 21:52