Top News – Një zgjidhje për gazsjellësin rus / Gjermania: Po punojmë ngushtë me Uashingtonin
29/11/2021 12:41

Gjermania tha se po vazhdon të punojë ngushtë me Shtetet e Bashkuara për zbatimin e një marrëveshjeje për gazsjellësin Nord Stream 2, i cili kalon nën Detin Baltik dhe transporton gaz nga Rusia në Gjermani. Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha se po vazhdon të koordinojë ngushtë veprimet me administratën amerikane për zbatimin e një deklarate të përbashkët për gazsjellësin, një projekt prej 11 miliardë dollarësh. Administrata Biden ka hequr dorë nga sanksionet ndaj operatorit të gazsjellësit dhe ka bërë një marrëveshje me Gjermaninë në korrik, megjithëse javën e kaluar vendosi sanksione të mëtejshme që vunë nën shënjestër kompaninë e lidhur me Rusinë Transadria Ltd, si dhe anijen e saj. "Ne i refuzojmë fort sanksionet mes aleatëve", thanë zyrtarët në përgjigje të një pyetjeje të drejtuar nga agjencia Reuters në lidhje me një lajm të botuar nga Axios, ku thuhej se Berlini u kishte kërkuar ligjvënësve amerikanë të mos vendosnin sanksionone ndaj gazsjellësin Nord Stream 2, pasi një gjë e tillë do të "dobësonte" besueshmërinë e SHBA-së dhe "përfundimisht do të dëmtonte unitetin transatlantik".Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane e kundërshtojnë gazsjellësin që anashkalon Ukrainën. Ata thonë se kjo do ta bënte Evropën shumë të varur nga gazi rus, por disa qeveri të tjera evropiane thonë se lidhja është jetike për të siguruar furnizim me energji.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49