Top News-Një vit nga vrasja e Klodian Rashës/Detajet e krimit, 10 vjet burg për autorin
08/12/2021 12:07

Sot është përkujtuar një vjetori i ndarjes nga jeta të Klodian Rashës. 25 vjecari u vra me armë zjarri nga efektivi I policisë Nevaldo Hajdaraj, rreth orës 01:45 të natës në rrugën "Dritan Hoxha" në Tiranë. Në orët e para të mëngjesit efektivët Erion Gjore dhe Nevaldo Hajdaraj patrrullonin në zonën e Zogut të Zi, ndërsa panë jashtë orarit të lejuar Klodian Rashën, të cilin tentuan ta ndalonin. Dy efektivët e policisë I shkuan nga pas klodianit për ti kërkuar llogari për shkeljen e orarës policore, por 25 vjecaari ka vrapuar, gjë që ka shtyrë efektivin Nevaldo të qëlloj drejt tij, duke e lënë të vdekur. Gjykata e Tiranës dënoi vetëm me 10 vite burg Nevaldo Hajdarajn, efektivin e Shqiponjave që vrau Klodian Rashën, me një plumb pas shpine vetëm se shkeli orën policore. Vrasja e 25 vjeçarit shkaktoi reagime të shumta në Shqipëri. Babai i Klodianit kërkoi që drejtësia të vihej në vend. Gjithashtu pati reagime nga politikanë dhe figura të tjera publike që dënuan vrasjen e Klodian Rashës. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj u shpreh se ngjarja duhej të zbardhej sa më shpejt. Protesta kundër policisë dhe qeverisë u zhvilluan në Tiranë dhe Shkodër. Më 9 dhjetor 2020 në orët e mbrëmjes u zhvillua një protestë e dhunshme përpara godinës së Ministrisë së Brendshme dhe Kryeministrisë. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e ministrit Sander Lleshaj si dhe drejtësi për Klodianin. Gjatë protestës, protestuesit qëlluan godinat qeveritare me gurë dhe sende të tjera të forta. Gjithsej tetë oficerë policie u lënduan gjatë përplasjeve fizike me protestuesit. Në fund, protesta u shpërnda nga policia me anë të gazit lotsjellës.

Top News-Temperatura ekstreme edhe në shkurt/Acari nuk ikën me janarin, ja çfarë pritet
25/01 17:01
Top Channel/ Borëpastruesja “bën kërdinë” në SHBA: Përplas 40 makina, 12 të plagosur!
25/01 16:42
Top Channel/ Temperaturat nën zero, Durrësi pushtohet nga ngricat
25/01 16:42
Top News – 400 mijë euro me kriptomonedhat/3 të arrestuarit në Durrës, lënë qelitë
25/01 16:39
Top News- Nano, deklarata e ashpër me vartësit/ Zero tolerancë për cilindo që abuzon me detyrën
25/01 16:38
Top News- Aleatët e PD mes Bashës e Berishës…!/ Negociatat për të mos përçarë më tej opozitën
25/01 16:20
Top News – Vlonjati sfidon temperaturat ekstreme të motit, thyen ccdo parashikim dhe lahet në det
25/01 16:13
Top News-5 mijë shqiptarët, jeta në Ukrainë/Ruajnë gjuhën e traditat, por gati dhe për luftë
25/01 16:07
Top Channel/ Hakmarrja që çoi në krim/Flet pajtuesi i gjaqeve: Viktima tentoi pajtimin në vitin 2009
25/01 15:31
Top Channel/ Korrupsioni, përkeqësohet Shqipëria/Vendi ynë humb një pikë në raport
25/01 15:23
Top Channel/ Gratë po zëvendësojnë burrat/ Punësimi i grave u rrit me 1.3%,ulet me 0.6% i burrave
25/01 15:21
Top Channel/ Ngrica në rrugët e Kukësit/ Në Qafë-Thore, Theth dhe Kukës-Shishtavec me zinxhirë
25/01 15:17
Top Channel/ Ngrin Pogradeci/ Në buzë të liqenit uji i ngrirë krijon spektakël
25/01 15:15
Top Channel/ Incidenti, reagon UEFA: Shqetësim për organizimin e finales së UEFA Conference League
25/01 15:09
Top News- Frika pas agresionit rus në Ukrainë/ Meta takim urgjent me shefin e Shtabit të ushtrisë
25/01 15:09
Top Channel/ Veliaj, mesazh Dukës/ Kryebashkiaku: Mund të jesh i pavarur por jo i paprekshëm
25/01 15:08
Top News – Embargo serbe për prodhimet shqiptare/Erjon Braçe denoncon barrierat për fermerët
25/01 15:06
Top Channel/ Tritol shtëpisë së Armand Dukës/ Kamerat e sigurisë regjistrojnë atentatorin
25/01 15:01
Top News- Vrasësi 17 vjeç, aspak i penduar!/ ‘E kisha menduar krimin, për të marrë hakun’
25/01 15:00
Top News- Mundësia e fundit për Lulzim Bashën? A duhet t’i jepet shans tjetër në këto zgjedhje?!
25/01 14:43