Top News-Një test i ri për të infektuarit/Koronavirusi, si të bëhet zbulimi më shpejt
14/01/2022 20:13

Disa studiues në Britaninë e Madhe thonë se kanë krijuar një test të ri më të mirë se ai PCR për të parë nëse një person është apo jo i infektuar. Ky test I ri sipas tyre, shikon nëse virusi tek një person I caktuar vazhdon ose jo të jetë ngjitës. Ky zhvillim në Britaninë e Madhe vjen një ditë pas njoftimit të qeverisë britanike për reduktimin e numrit të ditëve që njerëzit duhet të izolohen, në vetëm pesë ditë. Shkencëtarëve në universitetin ‘Exeter’ iu kërkua të prodhonin një test PCR më të ndjeshëm nga ato në qarkullim. Ata përshtatën testin ekzistues dhe e aplikuan atë në mostrat e marra nga 176 pacientë të shtruar në spital, për të zbuluar nëse virusi ishte ende aktiv. Sa i përket testve PCR të cilat janë përdorur nag të gjitha klinkat dhe spitalet gjatë përiudhës së pandmeisë, zbulojnë materialin gjenetik nga një organizëm specifik, siç është koronavirusi. Testi jo vetëm që zbulon praninë e një virusi nëse jemi të sëmurë me COVID-19 apo nëse jemi infektues në atë periudhë, por ai gjithashtu mund të zbulojë fragmente të virusit edhe pasi nuk jemi më infektues.

Top Channel/ Në Greqi u zbulua Omicron 2, në një ditë mbi 100 viktima dhe 22 mijë të infektuar
22/01 02:59
Top Channel/ SHBA tërheq diplomatët nga Ukraina, Blinken me Lavrov nuk gjetën dakordësi për Ukrainën
22/01 02:56
Top Channel/ Irani, Rusia, Kina nisin manovrat e luftës në oqeanin Indian
22/01 00:05
Top Channel/ India shuan ‘flakën e përjetshme’ në nder të të rënëve të luftës
22/01 00:04
Top Channel/ Bali i jep lamtumirë mbretit në ceremoninë madhore të kremimit
22/01 00:02
Top Channel/ 200 të vdekur nga sulmet ajrore të Emirateve në impjantin e burgjeve në Jemen
22/01 00:00
Top News-Shqiptari që vrau polakun në Londër/Ekstradohet në Angli, BBC shkruan për të riun
21/01 21:26
Top Channel/ Bisedime për të larguar luftën/ Antony Blinken e Sergey Lavrov, kokë më kokë në Gjenevë
21/01 19:55
Top News-Arratisje me çarçaf nga azili / Humb jetën tragjikisht një 91 vjeçar në Itali
21/01 19:41
Top News-‘Ose luftë ose diplomaci!’/Blinken dhe Lavrov ‘bisedimeve të egra’ në Gjenevë
21/01 18:33
Top Channel/ Dorëzohet Vuçiç, nuk përballon protestat: Qeveria rrëzon planet e minierës së litiumit!
21/01 18:08
Top Channel/ NATO përgatitet për përplasje frontale, shtohen trupat në lindje!
21/01 18:08
Top News- Lufta mes karteleve të drogës /91 vrasje për çdo ditë gjatë vitit 2021 në Meksikë
21/01 17:39
Top News-Llogaria deri në centimetrin e fundit/Kalimi ‘magjik’ i jahtit gjigant poshtë një ure
21/01 17:00
Top News- Kushti pa asnjë negociatë nga Rusia/‘Ukraina dhe lidhja e NATO me Ballkanin’
21/01 15:33
Top News- 63 shqiptarë, kodi i kuq i Interpol/ Disa prej tyre kërkohen nga shtete të tjera
21/01 15:21
Top Channel/Çokollata e zezë fuqi “magjike”, studimi i ri: “Shmang kancerin”!
21/01 14:42
Top Channel/ “Rreth globit për 5 muaj”: Pilotja adoleshente vendos rekord fluturimi
21/01 14:40
Top Channel/ Nis në Gjenevë takimi SHBA-Rusi për Ukrainën, Lavrov: “Nuk presim zgjidhje”
21/01 14:39
Top Channel/Ballkani Perëndimor, prioritet i Gjermanisë: Do ndihmojmë Shqipërinë!
21/01 14:38