Top News – Një premtim në fushatë! Basha i rikthehet taksës së sheshtë
26/09/2020 19:01

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndërsa flet për paketën fiskale të programit qeverisës të PD, tregon dhe arsyet se pse duhet që taksa e sheshtë të jetë 9 për qind, një ndër premtimet e paketës. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës konsolidohet shtresa e mesme të shoqërisë. Sipas kreut të PD, kjo është “shtylla kurrizore e një ekonomie të shëndetshme dhe të qëndrueshme në qytet dhe fshat”. Basha thotë se kjo është vetëm një nga mënyrat se si do të fuqizohen të gjithë ata që punojnë, ndërsa vë në dukje edhe faktin se në këto 7 vjet Qeveria Rama ka rritur taksat më shumë se çdo qeveri tjetër më parë, duke i keqmenaxhuar dhe shpërdoruar ato si asnjëherë më parë. Sipas Bashës, Shqipëria ka nevojë për frymëmarrje dhe se shqiptarët duan mbështetje e lehtësi fiskale nga shteti, dhe jo një qeveri arrogante, që u nxjerr vetëm pengesa. “Ne do e rishikojmë të gjithë paketën e taksave aktuale për t’ia lehtësuar procedurat bizneseve dhe investitorëve vendas dhe të huaj. Unë e di që do na duhet të marrim vendime të rëndësishme dhe ne do t'i marrim ato së bashku” – shkruan Basha në facebook.

KQZ nis punën/ Mblidhen komisionerët për të hartuar rregulloret
26/10 12:50
Përzgjedhja e superhetuesve/ Kandidatët për BKH po testohen
26/10 12:48
Trafik në hyrje të Tiranës/ Devijimi i rrugës në sheshin Shqiponja ngadalëson lëvizjen
26/10 12:47
Bariu 25-vjeçar/ I riu nga Vlora kujdeset me pasion për bagëtitë
26/10 12:19
Kaloi me semafor të kuq, por shoferi bën një tjetër gabim! I vihen prangat nga policia
26/10 11:54
Top News – Dita e 12-të e grevës/ Përkeqësohet gjendja shëndetësore
26/10 11:41
Top News – Kryebashkiaku me Covid/ Mbyllet Bashkia e Dropullit
26/10 11:30
Top News – ‘Vrasësi i të moshuarave’/ Vdes në qeli shqiptari i dënuar
26/10 10:58
Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, përplasen dy makina
26/10 10:51
Ekzekutohet një 50-vjeçar në Fier
26/10 10:49
Top News – Ekzekutohet 50 vjeçari/ Fier, FNSH blindon rrugët e qytetit
26/10 10:48
Top News – PD i përgjigjet Ramës/ ‘Unaza e re’ dhe afera 48 mln taksa
26/10 10:47
Top News – Shqiptari i rrezikshëm/ Policia britanike jep alarmin e kuq
26/10 10:45
Edhe një javë për të mbyllur muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit
25/10 20:07
Lulet më të veçanta/ Kopshti ndryshe i Dritan Gazhelit në Fushë Krujë
25/10 20:05
Varret e Selcës në Mokër/ Gërmimet e fundit arkeologjike janë bërë në vitin 1972
25/10 20:04
Plas arma në Vlorë! Policia: U qëllua në ajër, arrestuam autorin
25/10 19:56
Të hënën hapet “Covid 3”/ Do të transferohen pacientët që janë në gjendje të stabilizuar
25/10 19:39
Mbyllja e “Shqiponjës” që nga mesnata dhe devijimi i trafikut për 4 muajt në vijim
25/10 19:36
Libri i Albana Osmanit/ “Çika në betejë me Inteligjencën Artificiale”
25/10 18:59