Top News – Një panel i pavarur/ OBSH, heton menaxhimin e pandemisë
09/07/2020 17:53

Organizata botërore e shëndetësisë tha të enjten se do të krijonte një panel të pavarur që do të hetonte mënyrën se si ajo e ka menaxhuar pandeminë e covid 19 dhe reagimin e qeverive. Lajmi pason kritikat e forta nga presidenti amerikan, donald trump, që e akuzon OBSH se ka qenë e orientuar drejt kinës dhe njoftimit zyrtar të SHBA të martën se do të tërhiqej nga agjencia e kombeve të bashkuara brenda një viti. Ish kryeministrja e zelandës së re, helen Klark dhe ish presidentja e liberisë, ellen johnson sirleaf, kanë rënë dakord të kryesojnë panelin dhe të zgjedhin anëtarët e tij. Në maj, vendet anëtare të OBSH miratuan unanimisht një rezolutë të prezantuar nga BE që kërkonte një vlerësim të reagimit global ndaj pandemisë. Më shumë se 12 milionë njerëz janë infektuar dhe afrop 550 mijë vetë kanë humbur jetën.

Top News – Qindra viktima në Bejrut/ ‘Arrest shtëpie për përgjegjësit’
05/08 19:38
Top News – Bejrut, pas shpërthimit/ Ajër toksik, ikni nga qyteti
05/08 17:36
Top News – Vajzat më mirë se djemtë/ Mësimi në kohë pandemie
05/08 17:14
Top News – Ekonomia e Suedisë/ U godit më pak nga koronavirusi
05/08 17:06
Top News – Gjenova, ura e re/ Hapet dy vite pas tragjedisë
05/08 15:38
Top News – Italia, burim frymëzimi/ Shtohen infektimet në Evropë
05/08 15:38
Top News – Virgin Atlantik/ Falimenton kompania e miliarderit
05/08 15:38
Top News – Evropa në ‘flakë’/ Vatra zjarri në Francë e Itali
05/08 15:36
Top News – Vaksina e covid-19/SHBA, kërcënohet nga obeziteti
05/08 15:02
Top News – Statistikat e fundit/ Çfarë bënë britanikët në izolim
05/08 14:39
Top News – Gara për vaksinën/ Novavax eksperimenton një përgjigje të fortë imuniteti
05/08 12:33
Top News – Kanada, udhëzim i ri/ Obeziteti nuk përcaktohet nga pesha
05/08 12:06
Top News – Iasias kërcënon Kanadanë/ Stuhia la pas shkatërrim dhe disa viktima në SHBA
05/08 11:53
Top News – Amerika Latine/ Më shumë viktima të koronavirusit
05/08 11:27
Top News – ‘Katastrofë gjeneratash’/ Paralajmërimi i OKB për pandeminë
04/08 17:50
Top News – Rasti i George Floyd/ Videoja e fundit para vdekjes
04/08 16:41
Top News – Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë
04/08 16:13
Top News – Brenda një nate u bë milioner! Minatori fatlum nga Tanzania shet gurin e tretë
04/08 15:38
Top News – A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica nuk shfaqin probleme nga covid
04/08 15:24
Top News – Kthesa e Trump: Patriotët mbajnë maskën
04/08 15:20