Top News- Një asteroid i rrezikshëm/Hyn në Atmosferën e Tokës, çfarë thotë NASA
04/12/2021 17:42

Një asteroid i madh që agjencia amerikane e hapësirës NASA e quan “potencialisht të rrezikshëm” do të kalojë pranë Tokës javën e ardhshme. Bëhet fjalë për asteroidin 4660 Nereus, i cili do të hyjë në orbitën e Tokës më 11 dhjetor dhe do të jetë më afër planetit tonë se kurrë më parë. Por nuk ka asnjë arsye për panik. “Asteroidi do të kalojë pranë Tokës në një distancë prej 7.4 milionë kilometrash, kështu që nuk ka asnjë rrezik”, thotë NASA në një deklaratë. Madhësia e saj korrespondon me madhësinë e tre fushave të futbollit dhe i afrohet Tokës çdo dhjetë vjet ose më shumë. “Vizitat e tij të rregullta” e bëjnë atë një kandidat ideal për misionet e ardhshme robotike dhe madje edhe për miniera, pasi besohet të jetë i pasur me nikel, hekur dhe kobalt. Edhe pse nuk është një kërcënim për momentin, Nereus po monitorohet nga agjencitë hapësinore për t’u siguruar që të mos largohet nga kursi. Si pjesë e përpjekjeve për të mbrojtur planetin nga përplasjet katastrofike me objektet hapësinore, NASA nisi testin e ridrejtimit të dyfishtë të asteroidit (DART) javën e kaluar. Ky mision synon të përplaset qëllimisht me një asteroid dhe të ndryshojë kursin e tij.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21