Top News-Nga Toto Riina te mafia e sotme / Rrëfimi i rrallë i gjyqtarit Italian
07/12/2021 20:50

Gjyqtari i mafias italiane, Pietro Grasso ka dhënë një intervistë ekskluzive në emisionin Zona Zero në Top News. Gjyqtari që shkatërroi “Cosa Nostra-n” dhe mbylli në qeli Toto Riinan thotë se mafia po bëhet gjithnjë e më e padukshme, ndërsa shumë nga bosët e krimit i janë futur edhe biznesit. “Mafia sot po zbaton një strategji tjetër. Atë të fshehjes. Nuk bëhen më akte të dukshme, vrasje të dukshme. Mafia bëhet e padukshme. Kjo bën që të ngadalësohen hetimet në këtë mënyrë. Mafia sot merret më shumë me biznes. Tenton të depërtojë në ekonominë e ligjshme”. Grasso tha se grupi që dominon në Itali për trafikun e kokainës, aktualisht është Ndraghetta. Gjithsesi, shtoi gjyqtari i famshëm, jo më larg qendron edhe Camorra apo Sacra Corona Unita. Strategjia e re e mafias, sipas gjyqtarit, ka sjellë një ekonomi të droguar, që po e dëmton fort ekonominë e ligjshme.

Top News-Berisha nis lëvizjen e dytë politike/Rikthehen foltoret, me demokratët e Rrëshenit
20/01 11:55
Top News-Mafiozët shqiptarë në median italiane/Kush janë klanet, si veprojnë dhe si janë organizuar
20/01 11:46
Top Channel/ Transformimi i bazës ajrore të Kuçovës, pritet të ngrihen avionët e NATO
20/01 11:38
Top News – Meta firmos dekretin për zgjedhjet/Në 6 mars, do votohet në 6 bashki të vendit
20/01 11:22
Top News-Pse kërkojmë të rritet çmimi…!/Blegtorët në protestë, kërkesa për ministrinë
20/01 11:16
Top News- Vrasja që mbeti në tentativë në hotel/ Arrestohet autori, u kap në rrugën Linzë-Surrel
20/01 10:51
Top Channel/ Protestë për rritjen e çmimit qumështit të deles dhe të dhisë, çfarë thonë blegtorët
20/01 09:18
Top Channel/ “0 tolerancë krimit”, drejtori i policisë premtoi mbështetje për policinë e Elbasanit
20/01 02:15
Top News-Përplasja mes policisë dhe banorëve/4 procedime penale, mes tyre një subjekt i OFL
19/01 22:45
Top Channel/ Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë ndihma në spitalin e Tepelenës
19/01 21:25
Top Channel/Vala e omikron do të qetësohet/Ekspertët e ISHP: Ka ritme të larta infektimi tek fëmijët
19/01 19:54
Top Channel/ Vettingu i gjyqtares së “Tik Tok”! Dy ditë më parë KLGJ pezulloi 6 muaj gjyqtaren
19/01 19:54
Top Channel/ Eksportet bujqësore në rënie! Për herë të parë pas 16 vitesh, 0.4% më pak se në 2020
19/01 19:53
Top Channel/ Unaza veriore e Tiranës/ Nisin punimet dhe do të zgjasin për 11 muaj
19/01 19:48
Top News-Nano, apel i fortë dhe tone të ashpra/‘Mos u bëni palë me krimin, mos favorizoni banda’
19/01 19:46
Top Channel/ Basha, fushatë në PD/ Kushtet për bashkëpunim: Mendim ndryshe po, por jo dhunë
19/01 19:36
Top News-Mjekët dhe infermierët e Covid / Qeveria shtrëngon kriteret për shpërblimet
19/01 19:12
Top News – Top Story, jehonë në mediat italiane/ Operacioni antitrafik pas investigimit gazetaresk
19/01 18:51
Top News-Padi penale për Bashën e Bardhin/Dy akuza nga komisioni i rithemelimit të PD
19/01 17:54
Top News-Omicron, momenti paraqet rrezik!/Brataj flet për tre fazat e shfaqjes së virusit
19/01 17:26