Top News – Nëse Navalni vdes në burg…/ SHBA, paralajmëron Rusinë se do të ketë pasoja
19/04/2021 13:08

SHBA, BE, Britania, Franca etj kanë paralajmëruar Rusinë se do të përballet me pasoja nëse drejtuesi i opozitës në vend, Aleksei Navalni, vdes në burg. Avokatët e këtij të fundit kanë thënë se ai mund të vdesë brenda pak ditësh nëse nuk do të marrë kujdes urgjent mjekësor. Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Rusinë se do të ketë pasoja, nëse udhëheqësi i opozitës, Aleksei Navalny, vdes në burg. “Rusia do të mbahet përgjegjëse nga bashkësia ndërkombëtare”, tha këshilltari për siguri kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan. Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania dhe Bashkimi Evropian po ashtu shprehën shqetësime për trajtimin e tij. Mjekët e Navalnyt thonë se “ai do të vdesë brenda pak ditëve të ardhshme” nëse nuk i jepet kujdes urgjent mjekësor për dhimbjen akute të shpinës dhe mpirjen e këmbëve.Ambasadori rus në Mbretërinë e Bashkuar tha se Navalny kërkon vëmendje dhe se ai “nuk do të lejohet të vdesë në burg”. Navalny, 44 vjeç, kritik i zëshëm i presidentit rus, Vladimir Putin, është burgosur në muajin shkurt, nën disa akuza të vjetra për përvetësim fondesh. Navalny ka thënë se akuzat janë të motivuara politikisht. Ai është futur në grevë urie më 31 mars, pasi nuk i është lejuar të takojë ekipin e tij mjekësor. Mjekët e tij kanë thënë se testet e fundit të gjakut tregojnë se Navalny mund të pësojë dështim të veshkave ose sulm në zemër, në çdo moment.

Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35
Top News – Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë
14/05 11:26
Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11