Top News – Nën ‘magjinë’ e dimrit/ Bora mbulon kryeqytetet evropiane
17/01/2021 12:52

Ndërsa Franca ka hyrë në ditën e parë të izolimit kombëtar, ardhja e borës në pjesët qëndrore dhe veriore të vendit ishte dicka e pëlqyer për njerëzit në qytetet e pamësuara me një mot të tillë. Parizienët ndërtuan njerëz dëbore dhe u angazhuan në beteja me topa bore para se të mbylleshin në shtëpi nga ora 18.00 deri në 6 të mëngjesit. Të gjitha aktivitetet duhet të ndalen në këtë pjesë kohore dhe ka gjoba për ata që shkelin rregullin. 32 departamente në Francë, përfshirë të gjithë rajonin e Ile de France, kanë sjellë rritje të nivelit të alarmit duke e cuar atë në portokalli. Në lillë, banorët iu gëzuan borës që mbuloi qytetin duke u argëtuar në borë dhe duke bërë foto në të. Parisi, nuk ishte kryeqyteti i vetëm që u zbardh nga bora. Brukseli po ashtu u shndërrua në një park argëtimi dimëror me rreth 10 centimetra borë që ranë në të gjithë belgjikën po ashtu. Në gjermaninë jugore, sasia e madhe e borës së rënë e ka vështirësuar punën e skuadrave të angazhuara me pastrimin e rrugëve. Në Obermaiselstein, në shtetin e bavarisë, ranë 1.5 metra borë në dy ditët e shkuara, dhe akoma më shumë reshje priten, vecanërisht në pjesën perëndimore të gjermanisë. Reshje të dendura bore kanë shkaktuar kaos në gjermaninë jugore ditët e fundit. Policia në gjermaninë jugperëndimore tha se një 72 vjecare kishte humbur jetën pasi një pemë e ngarkuar nga bora kishte rënë mbi të ndërsa po shëtiste qentë, afër kufirit me zvicrën. Panoramë e ngjashme edhe në zvicër, austri dhe itali ndërkohë që bora ka mbuluar edhe shumë pjesë të britanisë së madhe.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31