Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05/2021 11:33

Arkeologët në itali kanë zbuluar eshtrat e nëntë neandertalëve që mund të ishin shqyer nga Hijenat, në një guvë prehistorike në jug lindje të Romës. Kockat e fosilizuara, që përfshijnë edhe fragmente kafkash dhe eshtra të thyer gjymtyrësh, u gjetën në shpellën Guattari, në qytetin bregdetar san felice circeo. Neandertalët, një kushëri i afërt, i lashtë, i homos sapiens, besohet se janë zhdukur rreth 40 mijë vite më parë. Sidoqoftë, gjurmë të vogla të ADN-së së tyre vazhdojnë të ekzistojnë ende tek njerëzit modernë. Tetë nga skeletet e gjetura datojnë nga 50-68 mijë vite më parë, ndërsa më i hershmi mund të jetë 90 ose 100 mijë vjecar – tha ministria italiane e kulturës. Arkeologët që zbuluan eshtrat në shpellën Guattari, rreth 90 km në jug lindje të romës, thonë se ato i përkisnin shtatë meshkujve të rritur, një gruaje dhe një fëmije. Ministri italian i kulturës, Dario Franceschini, e cilësoi zbulimin si të jashtëzakonshëm dhe tha se e gjithë bota do të flasë për të. “Këto zbulime do të na ndihmojnë të pasurojmë studimet tona për neandertalët”, tha ai. Një numër i vogël kockash u gjetën rastësisht në shpellën Guattari në 1939, duke e bërë atë një nga vendet më të rëndësishme në botë për historinë e njeriut të neandertalit. Shpella ishte mbyllur nga një tërmet në lashtësi, ose një rrëshqitje dheu, duke mundësuar ruajtjen e gjithckaje që ajo mbante.

Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37
Top News – Raisi zgjidhet president i Iranit/ Ai njihet si delfin i liderit suprem Khamenei
19/06 20:36
Top News – Rrëfimi i mikeshës së Caroline/ ‘E kuptova që në varrim që Babis ishte vrasësi’
19/06 20:33
Top News – Çmimi do t’ju lërë pa fjalë! Shitet piktura false e Mona Lizës
19/06 20:06