Top News – Në mesin e Covid 19/ Në 7 rajone, shpërthen një epidemi e re
08/04/2021 20:04

Në kohën kur Nigeria është në mesin e betejës me Covid 19, 7 rajone të vendit janë pllakosur nga një epidemi e re. Qendra nigeriane për kontrollin e sëmundjeve konfirmoi shpërthimin e gripit të shpendëve, cka e rëndon akoma edhe më shumë situatën epidemiologjike të vendit. 83 persona dyshohen deri tani si të infektuar; ata janë shumica fermerë dhe tregtarë. Shkurtin e 2006-tes,Nigeria u bë vendi I parë afrikan që regjistronte shfaqjen e një epidemie vdekjeprurëse të gripit të shpendëve, dhe I pari që raportoi një rast të kësaj sëmundje tek njeriu në Afrikën Perëndimore. Për disa kohë, virusi u zhduk, por u rishfaq më pas në 2015-tën. 6 vatra të mëdha të tij u konfirmuan asokohe. Së fundi, vendi kishte dy vjet pa asnjë shpërthim të kësaj sëmundjeje, vetëm që ajo të rikthehej në momentin më të keq, kur Nigeria ashtu si mbarë bota po përballet me makthin e Covid 19.

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30