Top News – Në fund të mandatit/ Trump fal 15 persona, përfshirë edhe aleatë
23/12/2020 12:19

Presidenti Donald Trump fali 15 persona, përfshirë disa aleatë republikanë, një zyrtar të fushatës të vitit 2016, i implikuar në hetimin për Rusinë dhe ish-kontraktorë qeveritarë të dënuar për një masakër të vitit 2007 në Bagdad. Ai zbuti po kështu dënimet e pesë personave. Megjithëse nuk është e pazakontë që presidentët të bëjnë falje në fund të mandatit, Trump e ka bërë të qartë se nuk heziton të ndërhyjë në rastet e miqve dhe aleatëve të cilët ai beson se janë trajtuar padrejtësisht. Gjithsesi, pavarësisht spekulimeve, në listë nuk ishin përfshirë anëtarë të familjes së tij, avokati personal Rudy Giuliani apo dhe vetë presidenti. Faljet përfshinin ish-anëtarët republikanë të Kongresit, Duncan Hunter nga Kalifornia dhe Chris Collins nga Nju Jorku. Trump zbuti edhe dënimin e ish-kongresmenit Steve Stockman të Teksasit. Collins, anëtari i parë i Kongresit që e mbështeti Trump në fushatën për president, u dënua me dy vjet e dy muaj burg pasi pranoi se kishte ndihmuar të birin dhe persona të tjerë të shmangnin 800,000 dollarë humbje në tregun e aksioneve kur mësoi se prova e një ilaçi i një kompanie të vogël farmaceutike, kishte dështuar. Në grupin e njoftuar të martën, ishin katër ish-kontraktorë qeveritarë të kompanisë Blackwater Worldwide, të dënuar në një masakër të vitit 2007 në Bagdad, që la të vdekur më shumë se dhjetë civilë irakianë dhe shkaktoi një reagim të ashpër ndërkombëtar për përdorimin e rojeve private të sigurisë në një zonë lufte.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05