Top News – Në darkë fillojnë kufizimet, anglezët lëshohen në festime!
18/09/2020 11:01

Duke nisur nga sot, në verilindje të Anglisë, pub-et, baret dhe restorantet do të mbyllen prej orës 10 të darkës deri në 5 të mëngjesit, dhe përpara vendosjes së masave të reja antiCovid-19, britanikët zgjodhën të mos humbisnin rastin, por të lëshoheshin në festime. Pasi ministri i Shëndetësisë konfirmoi se do të ketë mbyllje të reja për shkak të rritjes së infektimeve, njerëzit menduan të përfitojnë nga rasti për kremtuar “orët e lirisë”. Pa maska e duke mos zbatuar distancimin social, grupe të rinjsh kanë vërshuar nëpër klube, ku e vetmja masë e marrë ishte matja e temperaturës në hyrje nga rojet e sigurisë. Qeveria britanike po merr në konsideratë rikthimin e një pjese të masave të forta në përpjekje për të ngadalësuar një valë të dytë të koronavirusit. Një periudhë e shkurtër disa javore masash, mund të njoftohet ditët ne vazhdim sipas BBC-së, gjatë të cilës megjithatë shkollat dhe mjaft vende pune do të mbeten të hapura. Në takimin, kryekëshilltari shkencor i qeverisë dhe ekspertë të tjerë parashikuan një shpërthim të ri serioz të sëmundjes, dhe thanë se pa ndërhyrje nga ana e autoriteteve, deri në fund të tetorit, numri i vdekjeve do të rritet ndjeshëm. Nga rregullat e reja pritet të preken gati 10 milionë britanikë.

Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34
Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47