Top News – Në darkë fillojnë kufizimet, anglezët lëshohen në festime!
18/09/2020 11:01

Duke nisur nga sot, në verilindje të Anglisë, pub-et, baret dhe restorantet do të mbyllen prej orës 10 të darkës deri në 5 të mëngjesit, dhe përpara vendosjes së masave të reja antiCovid-19, britanikët zgjodhën të mos humbisnin rastin, por të lëshoheshin në festime. Pasi ministri i Shëndetësisë konfirmoi se do të ketë mbyllje të reja për shkak të rritjes së infektimeve, njerëzit menduan të përfitojnë nga rasti për kremtuar “orët e lirisë”. Pa maska e duke mos zbatuar distancimin social, grupe të rinjsh kanë vërshuar nëpër klube, ku e vetmja masë e marrë ishte matja e temperaturës në hyrje nga rojet e sigurisë. Qeveria britanike po merr në konsideratë rikthimin e një pjese të masave të forta në përpjekje për të ngadalësuar një valë të dytë të koronavirusit. Një periudhë e shkurtër disa javore masash, mund të njoftohet ditët ne vazhdim sipas BBC-së, gjatë të cilës megjithatë shkollat dhe mjaft vende pune do të mbeten të hapura. Në takimin, kryekëshilltari shkencor i qeverisë dhe ekspertë të tjerë parashikuan një shpërthim të ri serioz të sëmundjes, dhe thanë se pa ndërhyrje nga ana e autoriteteve, deri në fund të tetorit, numri i vdekjeve do të rritet ndjeshëm. Nga rregullat e reja pritet të preken gati 10 milionë britanikë.

Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53