Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01/2021 12:31

49 persona kanë përfunduar në pranga gjatë operacionit blic kundër ‘Ndrangheta në Rosarno, Polistena dhe Anoia të Italisë. Karabinierët e komandës rajonale të Reggio Calabria, në përfundim të hetimeve të koordinuara si pjesë e operacionit të quajtur “Faust”. Akuzat kundër të ndaluarve janë ato të pjesëmarrjes në një shoqatë të tipit mafioz. Në mesin e tyre është dhe kryetari i bashkisë së Rosarno, Giuseppe Idà, si dhe një këshilltar bashkiak i së njëjtës komunë, Domenico Scriva. Për të dy, u caktua masa e arrestit shtëpiak. Sipas hetuesve, Ida dhe Scriva kanë pasur mbështetjen e klanit Pisano, të njohur si “djajtë e Rosarnos”. Në këmbim, premtonin punësime të personave të besuar të grupit kriminal në strukturat bashkiake.Ndër akuzat e ngritura janë ato të shkëmbimit elektoral politik-mafioz, trafik droge, armëmbajtje pa leje, vrasje e mbetur në tentativë, fajde dhe mosrespektim i dënimit. Drejtësia italiane e ka vënë në shënjestër Ndranghetës ndaj të cilës ka nisur dhe një proces i madh gjyqësor. Mafia kalabreze, anëtaret e së cilës mund të lëvizin lirshëm në hije, konsiderohet tejet e rrezikshme mjaft e vështirë për t’u monitoruar.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31