Top News – NATO paralajmëron Putinin / Mos guxo në Ukrainë, do keni pasoja!
27/11/2021 18:21

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Rusia ka mbledhur trupa dhe mjete të shumta ushtarake në kufirin me Ukrainën, por paralajmëroi Moskën se përdorimi i forcës do t’i kushtonte shtrenjtë asaj. SINK STOLTENBERG “Është hera e dytë që Rusia mbledh trupa të shumtë në atë zonë. Gjithashtu ka dërguar aty edhe tanke, artileri të rëndë, dronë dhe sisteme elektronike luftarake. Ky grumbullim është i paprovokuar dhe i pashpjegueshëm. Rrit tensionet dhe rrezikon që të sjellë veprime të pallogaritura. Është e qartë që nëse Rusia përdor forcën kundër Ukrainës, do të ketë kosto, do të ketë pasoja, dhe prandaj do të vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Rusisë që të mos përshkallëzojë më tepër situatën”. Vetë Ukraina, por edhe Shtetet e Bashkuara, kanë paralajmëruar se rreziku i pushtimit rus është i lartë dhe se Perëndimi duhet të veprojë për ta ndaluar këtë. Të premten, Ukraina mori në dorëzim dy anije amerikane të cilat do të patrullojnë në Detin e Zi dhe do të vendosen në Odesa. Dy anijet janë pjesë e një pakete ndihme për Ukrainën me vlerë 2,5 miliardë dollarë, të nisur prej vitit 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë. Edhe pse mbështet separatistët në lindje të Ukrainës, Rusia ka paralajmëruar Perëndimin dhe NATO-n që të mos shtojë praninë e saj në vend, duke e quajtur vijë të kuqe për. Pak ditë më parë, Presidenti Vladimir Putin tha se Perëndimi nuk po i merr seriozisht paralajmërimet e Rusisë.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50