Top News – NASA do të bombardojë asteroidin / Mbrojtja planetare, testi i madh të hënën
24/09/2022 16:08

Pa diskutim që dinozaurët do të kishin dashur ta bënin këtë. NASA të hënën do të përpiqet të hedhë përpara një hap që njerëzimi nuk e kishte imagjinuar kurrë më parë: do të përplasë qëllimisht një anije hapësinore me një asteroid për të devijuar lehtë orbitën e tij, në një testim të rëndësishëm të aftësive tona për të ndluar objekte kozmike që të shkatërrojnë jetën në tokë... Testi ‘Double Asteroid Redirection’ ose shkurt DART, ka bërë që nëntorin e shkuar një anije hapësinore të niset nga Kalifornia dhe ti afrohet objektivit, të cilin do ta godasë me një shpejtësi afro 23 mijë kilometra në orë. Për të qenë të sigurt, as asteroidi Dimorphos dhe as vëllai i madh rreth të cilit ai rrotullohet, Didymos, nuk përbëjnë asnjë kërcënim pasi gjenden miliona kilometra larg tokës. Por, eksperimenti është ai që NASA e ka konsideruar ekstremisht të rëndësishëm para se një nevojë reale të shfaqet në horizont.

Top Channel/ Arrestohet për korrupsion zv.presidentja e parlamentit europian Eva Kaili
09/12 23:29
Top Channel/ Biden autorizon 275 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën
09/12 23:09
Top Channel/ Katari shkakton skandal në Bruksel! Arrestohet zv.presidentja e Parlamentit Evropian
09/12 22:44
Top Channel/ Përmbytje të papritura godasin periferinë e kryeqytetit të Afrikës së Jugut
09/12 22:27
Top News – Tjetër ndihmë e SHBA për Ukrainën/ 275 milionë dollarë për armatime të reja
09/12 22:27
Top Channel/ OKB, “e tronditur” nga masakrat në RD të Kongos dhe abuzimet me të drejtat në Xinjiang
09/12 22:26
Top News – Dhurata që u bëri 10 mijë personave/ Presidenti i kompanisë surprizon stafin
09/12 21:18
Top News – Rusia kërkon ndihmë!/ Putin presion Bjellorusisë t’i bashkohët në luftë
09/12 21:16
Top Channel/ Pushime të lira në Evropë? Ja cili është qyteti perfekt!
09/12 21:13
Top Channel/ “Lufta mund të mbarojë që nesër”/ Putin: Kushtin, e di Zelensky!
09/12 21:09
Top News – Kroacia, superfuqia ushtarake e Ballkanit/ Blen sistemin ajror dhe 12 avionë luftarakë
09/12 21:09
Top News – Prapaskenat, Putin do operohet!/ Familja e tij do shpërngulet drejt një bunkeri sekret
09/12 20:47
Top News – Pse Ballkani është objektiv për Rusinë!/ Moska, çdo gjë për të rritur tensionet
09/12 20:46
Top Channel/ SHBA ngre alarmin: Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor
09/12 20:14
Top News – SHBA nuk ndalet kundër korrupsionit/ Sanksione për 40 persona nga 9 shtete
09/12 20:14
Top News – Skandal në zemër të Parlamentit Europian/ Ish-eurodeputeti mori para nga Katari
09/12 20:03
Top Channel/ “Sigurohuni që Rusia ta di që NATO është këtu”. Aleanca tregon forcën në Rumani
09/12 19:19
Top Channel/ Komuniteti rom proteston në Greqi, polici qëlloi minorenin me armë
09/12 19:03
Top Channel/ Super avioni me armët e fundit! Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat
09/12 19:01
Top Channel/ Dep. Thesarit sanksionon 40 individë: Korrupsion dhe abuzim i të drejtave të njeriut
09/12 18:57