Top News – Na ndihmon Putin dhe Kina! / Zgjidhja e liderit Serb të Bosnjës nëse perëndimi…
29/11/2021 12:05

Lideri serb i bosnjes i akuzuar se po rrezikon dërgimin e vendit në luftë përmes thirrjeve për ndarjen e Bosnje Hercegovinës, ka hedhur poshtë kërcënimin për sanksione perëndimore dhe ka folur për një takim të afërt me vladimir Putinin duke thënë: Unë nuk u zgjodha në detyrë që të tregohem frikacak. Në një intervistë për The Guardian, Milorad Dodik, anëtari serb i lidershipit trepalësh të Bosnje Hercegovinës, tha se ai nuk do të zbrapsej nga hakërrimet e Londës, Uashingtonit, berlinit dhe Brukselit. 62 vjecari Dodik, një figurë kyce në politikën boshnjake prej 30 vitesh, që dikur ka qenë edhe i preferuari i perëndimit, insiston se planet e tij nuk do të cojnë në ndarjen e bosnje-hercegovinës. Sanksionet dhe reduktimet në financimet e BE do ta detyronin atë vetëm të pranonte ofertat për investime nga Kina, tha dodik dhe ai pret të shohë liderin rus shumë shpejt. Dodik është dënuar gjerësisht javët e fundit për qëllimet e tij për tërheqjen e pjesës serbe të bosnje hercegovinës nga institucionet shtetërore, si administrata e taksave, gjyqësore, agjencia e zbulimit e madje edhe nga ushtria kombëtare, me qëllim që të krijojë një forcë serbe. Propozimi është cilësuar në një raport për OKB si një hap drejt ndarjes dhe një rreziku serioz për marrëveshjen e paqes së dejtonit që i dha fund luftës që mori më shumë se 100 mijë jetë njerëzish gjatë shpërbërjes së jugosllavisë.

Top News-Fshati italian, që nuk flet italisht!/Ndodh edhe kështu, të izoluar tërësisht nga bota
28/01 21:15
Top News-Femrat ruse, gati për luftë në Ukrainë/Do jenë në frontin e parë me automatikët AK-47
28/01 21:00
Top News-Kush hyn dhe del nga Ekuadori…!/Prokuroria e Guayakil, të dhëna për shqiptarët
28/01 20:56
Top News – Shqiptari me nënshtetësi franceze/ Drejtonte një organizatë kriminale në Spanjë
28/01 20:26
Top Channel/ SHBA refuzon kërkesën e Rusisë/ Bisedimet për Ukrainën. Moska kërkon “largimin” e NATO
28/01 19:55
Top News – Rrugët e Kievit mes qetësisë dhe nervozitetit…Kur lufta troket në Ukrainë
28/01 19:29
Top News-Hakerat sulmojnë bizneset gjermane/Grupi ‘APT 27” u zbulua nga shërbimet sekrete
28/01 17:53
Top Channel/Biden perplaset me presidentin ukrainas, CNN: Putin po fërkon duart!
28/01 17:39
Top Channel/ Lavrov: Moska nuk do të nisë luftë ndaj Ukrainës, por….
28/01 17:35
Top Channel/Ukraina e rrethuar nga tre anë, gjenerali amerikan: Në ajër e det Rusia “i mbyt”!
28/01 16:43
Top News-4 vjet burg, nëse fyen presidentin!/Erdogan nuk tërhiqet nga arrestimi i gazetares
28/01 16:06
Top News- Biden e Zelensky, pse u përplasën!/Telefonata e tensionuar mes dy presidentëve
28/01 16:04
Top News- Krimi horror në mes të Francës/10 vjeçari i vdekur brenda në një valixhe
28/01 15:39
Top Channel/ The Economist, paralajmërim frikësues: Lufta në Ukrainë do “ndryshojë të gjithë botën”!
28/01 15:33
Top Channel/ Erdogan paralajmëron Rusinë: Kujdes, pushtimi i Ukrainës do të ishte një gabim!
28/01 15:16
Top Channel/ Pilula e Pfizer merr dritën jeshile të EMA-s, “Covid tani ikën me një kokërr”
28/01 15:09
Top News- Shteti evropian, në rrezik nga lufta/Jo vetëm ukraina, kush e pëson nga Rusia
28/01 14:16
Top Channel/ SHBA: Sulmi rus në Ukrainë, në muajin shkurt! Biden-Fillon kur toka të ngrijë!
28/01 14:10
Top News- Saviano, 15 vjet që ruhet nga shteti/ Fshihet në SHBA, ja analiza për mafian shqiptare
28/01 14:09
Top News- Ukraina, nën ethet e luftës..!/Fëmijët në Kiev mësohen se si të përdorin armët
28/01 13:47