Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07/2020 19:18

Organizata botërore e shëndetësisë thotë se po monitoron me kujdes rastin e murtajës bubonike në rajonin verior të mongolisë në kinë, por thotë se rreziku nuk është i madh. Një bari është në gjendje të qëndrueshme në spital pasi u konfirmua më sëmundjen në fundjavë. Një zëdhënëse e OBSH tha se rasti po menaxhohej mirë. Murtaja bubonike ka qenë dikur sëmundja më e frikshme në botë por tani mund të trajtohet me lehtësi. “Murtaja bubonike ka qenë me ne dhe është me ne, prej shekujsh. Ne po shohim rastet në kinë dhe mund të themi se situata është e mirëmenaxhuar. Për momentin ne nuk konsiderojmë se ka rrezik të lartë por po monitorojmë situatën me shumë kujdes”, tha zëdhënësja margaret herris. OBSH tha se ishte informuar të hënën për rastin e bariut që po trajtohet në një spital në bayannur. Agjencia kineze e lajmeve Xinhua thotë se mongolia ka konfirmuar dy raste javën e shkuar, dy vëllezër që kishin ngrënë mish marmote. Zyrtarët rusë kanë paralajmëruar tani komunitetet në rajonin Altai që të mos dalin për gjueti marmotash pasi mishi i infektuar nga brejtësit është një trajektore e njohur transmetimi. Murtaja bubonike shkaktohet nga një infektim bakterial dhe ka qenë përgjegjëse për një nga epidemitë më vdekjeprurëse në historinë e njerëzimit, vdekjen e zezë, që i mori jetën rreth 50 milionë njerëzve në afrikë, azi dhe evropë në shekullin e 14. Që atëherë ka patur disa shpërthime të mëdha, me të fundit në shekullin e 19 në kinë dhe indi. Por tani, ajo trajtohet me antibiotikë.

Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00
Top News – Koronavirusi, rriten infektimet! Evropa merr masa të reja
11/08 14:55
Top News – Presidenti Trump do ta pranojë emërimin për rizgjedhje në Shtëpinë e Bardhë ose Getisburg
11/08 14:52
Top News – Dentistët kundër Covid-19/ Argjentinë, krah mjekëve në betejë
11/08 14:48
Top News – Kohë pandemie/ Dasmë në Los Angeles, ndërhyn policia
11/08 14:45
Top News – Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi
11/08 13:43
Top News – “Bosi” i Apple-it/ Tim Cook në klubin e milionerëve
11/08 13:02
Top News – Nuk ndalet pandemia! 20 milionë raste në gjithë botën
11/08 12:28
Top News – Sekretari i shtetit, Pompeo turne njëjavor në Evropë
11/08 12:28
Top News – Trump le konferencën/ Të shtëna pranë shtëpisë së bardhë
11/08 12:09
Top News – Fëmijët dhe koronavirusi/ E përhapin si të ftohtin e zakonshëm
11/08 11:57
Top News – Agjencia Europiane:Të kthehen masat e parandalimit
11/08 11:55
Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14