Top News – Muri i shpresës në Nju Jork/ Qytetarët shkruajnë dëshirat për vitin 2021: Të ikë Covid-i
29/12/2020 12:37

Nju jorkezët kanë shkruar dëshirat e tyre për vitin 2021 dhe i kanë vendosur ato në atë që njihet si muri i shpresës, në Times Square. Por ky mur shprese, ngjason më shumë me një mur vajtimi këtë vit. Lutje që Covid-19 të ikë, mall për familjet, mungesë dashurie…të gjitha dëshirat shkruhen në copëza të vogla letre, që në momentet e ndërrimit të viteve do të lëshohen mbi Times Square. “Paqe për të gjithë ata që humbën dikë për shkak të Covid-19”, shkruhej në një copëz letre të vendosur në mur. “Jo më Covid”, shkruhej në një tjetër. Ndërsa dëshira e një tjetër personi, ishte e thjeshtë: Të jetoj… Dëshirat do të bien poshtë kur topi i famshëm i Vitit të Ri në Nju Jork do të bjerë në mesnatë për të shënuar fillimin e 2021-shit. Vetëm se këtë vit, për të parën herë që nga konceptimi, topi do të zbresë në një Times Square thuajse të zbrazët. Në vend të festës tradicionale, që zakonisht tërheq më shumë se një milionë njerëz, ceremonia do të jetë virtuale për shkak të rritjes së infektimeve me koronavirus.

Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52