Top News – Muri i shpresës në Nju Jork/ Qytetarët shkruajnë dëshirat për vitin 2021: Të ikë Covid-i
29/12/2020 12:37

Nju jorkezët kanë shkruar dëshirat e tyre për vitin 2021 dhe i kanë vendosur ato në atë që njihet si muri i shpresës, në Times Square. Por ky mur shprese, ngjason më shumë me një mur vajtimi këtë vit. Lutje që Covid-19 të ikë, mall për familjet, mungesë dashurie…të gjitha dëshirat shkruhen në copëza të vogla letre, që në momentet e ndërrimit të viteve do të lëshohen mbi Times Square. “Paqe për të gjithë ata që humbën dikë për shkak të Covid-19”, shkruhej në një copëz letre të vendosur në mur. “Jo më Covid”, shkruhej në një tjetër. Ndërsa dëshira e një tjetër personi, ishte e thjeshtë: Të jetoj… Dëshirat do të bien poshtë kur topi i famshëm i Vitit të Ri në Nju Jork do të bjerë në mesnatë për të shënuar fillimin e 2021-shit. Vetëm se këtë vit, për të parën herë që nga konceptimi, topi do të zbresë në një Times Square thuajse të zbrazët. Në vend të festës tradicionale, që zakonisht tërheq më shumë se një milionë njerëz, ceremonia do të jetë virtuale për shkak të rritjes së infektimeve me koronavirus.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05