Top News – Mungesë karburanti, rritje çmimi/ Zyrtarët në SHBA-nuk ka vend për panik
12/05/2021 12:04

Qeveria amerikane po kërkon të sigurojë përdoruesit e karburanteve në vend se brenda disa ditësh do të rinisë funksionimi i një tubacioni kritik në vend, të mbyllur pas një sulmi kibernetik pas të cilit dyshohet se qëndron Rusia. Incidenti ka shkaktuar panik lidhur me mungesën e benzinës në treg. Sekretarët amerikanë të energjisë e për çështje të sigurisë kombëtare dolën përpara gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të martën pasdite në një përpjekje për të zbutur shqetësimet ndërsa çmimet e karburantit po ngrihen në nivele që nuk janë parë prej vitesh. Sekretarja e Energjisë Jennifer Granholm pranoi se disa guvernatorë të shtetesh janë të shqetësuar se pikave të karburantit po u mbarojnë furnizimet. Ajo u tha gazetarëve se shtetet e Karolinës së Veriut dhe Jugut, Tenesi, Xhorxhia dhe Virxhinia kanë patur ndikimin më të madh nga mbyllja e tubacionit rreth 9,000 kilometra të gjatë. Të martën Guvernatori i Virxhinias Ralph Northam, shpalli gjendjen e emegjencës sikurs edhe Karolina e Veriut. Të mërkurën pasdite pritet të merret një vendim për rifutjen në punë, të gazsjellësit Kolonial, me seli në Xhorxhia, por zonja Granholm tha se megjithatë do të duhen disa ditë që të nisë të funksionojë. Sipas saj kompania veproi me përgjegjësi, sipas Granholm, duke ndalur punën e tubacionit për të shmangur në këtë mënyrë një kërkesë të hakerave për paguar para. Qeveria dhe shtetet amerikane po ndërmarrin një numër veprimesh të përkohshme dhe po konsiderojnë të tjera për të lehtësuar furnizimin me karburant të avionit. Disa taksa mbi karburantin janë pezulluar. Po kështu po shqyrtohet edhe një mundësi për të lejuar anijet e huaja të transportojnë karburant, gjë që do të kërkonte një përjashtim nga ai që njihet si Akti Jones, sipas të cilit të gjitha mallrat e transportuara mes porteve brenda vendit duhet të transporton nga anije amerikane.

Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44
Top Channel/ Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!
21/06 12:09
Top News – ‘Defekt teknik’ në uzinë bërthamore/ Impianti i ndërtuar nga rusët, u mbyll për disa ditë
21/06 11:53
Top Channel/ Goditet uzina e fshehtë bërthamore e Iranit: “Incident i pashpjegueshëm”!
21/06 11:51
Top News – SHBA, varianti Delta fiton terren/ Pacientët janë të rinj dhe kanë simptoma më të rënda
21/06 11:28