Top News – Mos udhëtoni, ka covid!/ DASH, udhëzimi për 80 % të vendeve të botës
20/04/2021 13:58

Departamenti amerikan i shtetit do ti këshillojë amerikanëve të evitojnë 80 për qind të vendeve të botës për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në një njoftim për shtypin në lidhje me rishikimin e udhëzimeve për udhëtim, departamenti tha se pandemia vazhdonte të përbënte rrezik të paprecedenttë për udhëtarët. Aktualisht, SHBA këshillon të mos udhëtohet në 34 nga gjithsej 200 shtete. Departamenti i shtetit tha se vendimi i tij për të rishikuar udhëzimet për udhëtime ishte marrë me qëllim që të jetë në një linjë me udhëzimet e qendrës për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve dhe nuk kërkon një rivlerësim të situatës aktuale shëndetësore në një vend të caktuar. Sidoqoftë, sipas departamentit, lëvizja do të cojë në një rritje domethënëse të numrit të vendeve të nivelit të 4, ku sugjerohet të mos udhëtohet, në rreth 80 për qind të vendeve të botës. Vetëm tre vende të botës janë klasifikuar në nivelin më të ulët të rrezikut të departamentit dhe ato janë makau, tajvani dhe zelanda e re. Edhe Antarktida është ndërkohë në një nivel më të lartë, nivelin e dytë, ndërsa britania është në nivelin e tretë, ku këshillohet të rivlerësohet udhëtimi. Covid 19, tani ka marrë më shumë se tre milionë jetë njerëzish në të gjithë botën, më shumë se një gjysmë milioni prej të cilëve, amerikanë. OBSh ka paralajmëruar se bota po shkon drejt nivelit më të lartë të infektimeve deri më tani, pavarësisht programeve të imunizimit të nisura në shumë vende.

Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11