Top News – Mister në Venecia, kanalet bëhen të gjelbër/Policia nis hetimin, dyshime për aktivistët
29/05/2023 11:13

Një pjesë e kanalit të Madh në Venecia u bë e gjelbër fosforeshente të dielën, duke shtyrë policinë të nisë hetimin, në mesin e spekulimeve se kjo mund të ishte vepër e ambjentalistëve. Gondolierët mund të shiheshin teksa canin përmes ujërave fosforeshentë ndërsa turistët i bënin fotografi zonës së gjelbër nga ura Rialto dhe përgjatë kanalit. Ngjyra u dallua fillimisht nga banorët lokalë, tha presidenti i rajonit të Venetos Luka Zaia. “Prefekti ka kërkuar një takim urgjent me policinë për të zbuluar shkaqet e kësaj ngjarjeje”, tha ai. Skuadrat e zjarrfikësve në Itali thanë se po ndihmonin agjencinë për mbrojtjen e ambjentit për të marrë kampionë nga uji të cilët më pas do të testohen. Kjo nuk është sidoqoftë hera e parë që Kanali i madh bëhet i gjelbër. Në 1968, artisti argjentinas, Nikolas Garcia Uriburu i bëri ujërat e kanalit të madh të gjelbra me bojë fosforeshente gjatë bienales së 34 të venecias, në një përpjekje për të promovuar ndërgjegjësimin ekologjik. Policia tani po heton nëse ngjarja e të dielës mund të jetë apo jo një protestë e aktivistëve të klimës.

Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20
Top News – Mijëra armenë mbeten të pastrehë, nis shpërndarja e ndihmave në Nagorno-Karabak
23/09 22:16
Top Channel/ Konflikti Armeni-Azerbajxhan, tërhiqen luftëtarët armen
23/09 22:00
Top Channel/ Mes flakëve për të shpëtuar kuajt, dy të vdekur nga zjarret në Itali: Digjet kampusi!
23/09 19:23
Top Channel/ Poloni-Ukrainë, ashpërsohet retorika. Kryeministri polak paralajmëron Zelenskyn
23/09 18:46
Top Channel/ SHBA, raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë: Moska në panik!
23/09 17:02
Top News – ‘Sekret-ruajtësi’ i mafias bie në koma / Matteo Messina Denaro drejt ‘fundit’
23/09 16:20
Top News – Vriten nëntë komandantë rusë / Storm shadow bën ‘kërdinë’, momenti i sulmit në Krime
23/09 16:17
Top News – Shpërthen ‘sfida e deodorantëve’ / Në Gjermani lëshohet alarmi, po vdesin adoleshentë
23/09 16:13
Top News – Tentoi të kthehej në Rusi / Norvegjia arreston ish komandantin e Wagner
23/09 15:51
Top News – Shembet autostrada, ‘gëlltit’ makina / Tragjedi në mes të natës në Suedi, 3 të lënduar
23/09 15:49
Top News – ‘Mesdheu, jo më det i vdekjes’ / Papa kërkon ‘aksion’ evropian për emigrantët
23/09 15:37
Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51
Top News – Covidi i gjatë dëmton organet / Studimi i ri zbulon simptoma të reja
23/09 12:58
Top News – Në krevat për 800 orë, 34 ditë…/ Malazezët thyejnë rekordet në Olimpiadën e dembelizmit
23/09 12:56
Top Channel/ Nuk kemi shpëtuar, studimi i ri: Covidi i gjatë, anomali tek organet kryesore!
23/09 12:13
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufi: Shumë emigrantë ilegalë!
23/09 12:12