Top News – Mirë se erdhët në shtëpi, në Rusi! Referendumet, ‘dritë jeshile’ për aneksimin e Ukrainës
28/09/2022 11:38

Zyrtarët e instaluar nga Moska në rajonet pjesërisht të pushtuara të Ukrainës pretenduan se shumica e votuesve në referendumet e rreme kanë votuar për bashkimin me Rusinë. Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara njoftuan se po planifikojnë të paraqesin një rezolutë në Kombet e Bashkuara për të dënuar të ashtuquajturat referendume. SHBA-ja po ashtu po përgatit një rund të ri të sanksioneve kundër Rusisë nëse ajo anekson territorin ukrainas. Votimet e organizuara me nxitim u mbajtën për pesë ditë në rajonet lindore të Donjeckut dhe Luhanskut dhe në Zaporizhja e Herson në jug. Këto katër rajone përbëjnë rreth 15 për qind të territorit ukrainas. Zyrtarët e instaluar nga Rusia pretenduan se rezultatet varijonin nga 87 për qind deri në 99.2 për qind në favor të bashkimit me Rusinë. Kreu i Dhomës së Lartë të Parlamentit rus tha se kjo dhomë mund ta shqyrtojë aneksimin më 4 tetor.

Top Channel/ Arrestohet për korrupsion zv.presidentja e parlamentit europian Eva Kaili
09/12 23:29
Top Channel/ Biden autorizon 275 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën
09/12 23:09
Top Channel/ Katari shkakton skandal në Bruksel! Arrestohet zv.presidentja e Parlamentit Evropian
09/12 22:44
Top Channel/ Përmbytje të papritura godasin periferinë e kryeqytetit të Afrikës së Jugut
09/12 22:27
Top News – Tjetër ndihmë e SHBA për Ukrainën/ 275 milionë dollarë për armatime të reja
09/12 22:27
Top Channel/ OKB, “e tronditur” nga masakrat në RD të Kongos dhe abuzimet me të drejtat në Xinjiang
09/12 22:26
Top News – Dhurata që u bëri 10 mijë personave/ Presidenti i kompanisë surprizon stafin
09/12 21:18
Top News – Rusia kërkon ndihmë!/ Putin presion Bjellorusisë t’i bashkohët në luftë
09/12 21:16
Top Channel/ Pushime të lira në Evropë? Ja cili është qyteti perfekt!
09/12 21:13
Top Channel/ “Lufta mund të mbarojë që nesër”/ Putin: Kushtin, e di Zelensky!
09/12 21:09
Top News – Kroacia, superfuqia ushtarake e Ballkanit/ Blen sistemin ajror dhe 12 avionë luftarakë
09/12 21:09
Top News – Prapaskenat, Putin do operohet!/ Familja e tij do shpërngulet drejt një bunkeri sekret
09/12 20:47
Top News – Pse Ballkani është objektiv për Rusinë!/ Moska, çdo gjë për të rritur tensionet
09/12 20:46
Top Channel/ SHBA ngre alarmin: Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor
09/12 20:14
Top News – SHBA nuk ndalet kundër korrupsionit/ Sanksione për 40 persona nga 9 shtete
09/12 20:14
Top News – Skandal në zemër të Parlamentit Europian/ Ish-eurodeputeti mori para nga Katari
09/12 20:03
Top Channel/ “Sigurohuni që Rusia ta di që NATO është këtu”. Aleanca tregon forcën në Rumani
09/12 19:19
Top Channel/ Komuniteti rom proteston në Greqi, polici qëlloi minorenin me armë
09/12 19:03
Top Channel/ Super avioni me armët e fundit! Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat
09/12 19:01
Top Channel/ Dep. Thesarit sanksionon 40 individë: Korrupsion dhe abuzim i të drejtave të njeriut
09/12 18:57