Top News – Ministrja e re e arsmit/ Presidenti Meta dekreton Evis Kushin
17/09/2020 19:54

Ministrja e re e Arsimit Evis Kushi e propozuar nga kryeministri Edi Rama, ditën e parë të vitit shkollor, është dekretuar tashmë edhe nga Presidenti Ilir Meta. Kreu i shtetit ka firmosur breda ditës pa snjë hezitim propozimin e mbërritur në zyrën e tij nga kryeministri i vendit. Pritet që dekreti i emerimit të ministres së re të Arsimit, sipas procedurës të kalojë për miratim në parlament e më pas ajo të bëjë betimin pranë kreut të shtetit për të nisur zyrtarisht detyrën. Deputetja e Qarkut të Elbasanit dhe pedagogia e ekonomisë Evis Kushi do të zevendësojë në postin e ministres së arsimit, Besa Shahinin, e cila mbajti këtë post për më shumë se një vit e gjysmë. Largimi i Besa Shahinit nga detyra kishte kohe që përflitej, por vet ministrja e konfirmoi së fundmi në një intervistë për mediat se ajo nuk do të mbante më postin e ministres së Arsimit dhe do të largohej nga Shqipëria. Deklarata e saj shkaktoi reagime të shumta dhe duket se përshpejtoi edhe vendimin kryeministrit për ta zevendësuar me shpejtësi, e duke zgjedhur ditën e parë të shkollës, për të prezantuar përmes një video ku ishte e pranishme edhe vet Besa Shahini, kalimin e drejtimit të ministrisë deputetets Evis Kushi.

25 vite nga zhdukja e Remzi Hoxhës/ Familja heq dorë nga kërkimi dhe akuzon ish kryeministrin Berisha
21/10 20:12
“Basha, lider zëvendësues dezhurni”/ Rama: Kur PD merr çelësat e shtëpisë e bën rrëmujë!
21/10 19:41
Top News – Kryemadhi në Vorë/ Nuk besoj te reforma në drejtësi
21/10 19:40
Top News – Kosovë, BE e shqetësuar/ Fati i Task- Forcës anti korrupsion
21/10 18:55
Top News – Thesari i shtetit/Kosovë, vidhen 2 milione euro
21/10 18:39
Top News – Rama-naftëtareve/ ‘Fatura është e kompanisë private’
21/10 18:37
Top News – Paloka i kthen përgjigje Ramës/ ‘PS organizate kriminale’
21/10 18:35
Top News – 4 humbje jete në 24 orë/ 297 persona të infektuar me covid
21/10 17:52
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20
Top News – Monitorimi i plastikës/ Nis projejkti në zonat detare
21/10 17:11
Pa pullë fiskale! Bllokohen mbi 1 milion paketa cigare nga India në portin e Durrësit
21/10 17:00
Top News – Zhuliana Jorganxhi, çmimi/ ‘Mirënjohje e qytetit’ nga bashkia
21/10 16:56
Top News – U dëmtuan nga tërmeti/ Kryemadhi-jo zhvendosje pa shpronësim
21/10 16:55
Kryeministri në interpelancë edhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare
21/10 16:10
Prezantohet “deputeti që duam”/ Kryeministri zgjedh parkun e inceneratorit për eventin
21/10 16:05
Gjatë 24 orëve të fundit: Policia vendos 769 gjoba për maskat
21/10 16:02
Dhurojnë flokët për gratë e sëmura/ Nisma në ndihmë të grave të prekura nga kanceri i gjirit
21/10 15:41
Top News – Kanceri i gjirit / Mamografi në çdo spital rajonal
21/10 15:31
Çmim për “Top Story”/ Bashkimi evropian i jep vlerësimin për emisionin
21/10 15:20
Arrestime për “karburantin” e aksidenteve/ Edhe dy në pranga, për lejen që u dha në Durrës
21/10 15:18