Top News – Menaxhimi i virusit/ Ngrihet padi ndaj qeverise austriake
23/09/2020 19:34

Shpërthimi I koronavirusit në disa zona kish në rajonin e Tyrolit, I cili u bë shkas për një përhapje të gjerë të sëmundjes, dhe menaxhimi I dobët që iu bë asaj situata sipas një organizate private në Austrisë, ka bërë që kjo e fundit të depozitojë një padi civile kundër ekzekutivit austriak. Padinë e përbashkët të pushuesve nga 45 vende të ndryshme të botës e paraqiti Asociacioni për Mbrojtjen e Konsumatorëve. Personat në fjalë ishin pushues në pikën turistike të Ischgl kur u përhap virusi, të cilin sic thonë, ata e dërguan në vendet e tyre. infektimi I parë në Ischgl u shënua ne 7 mars, megjithatë Agjencia për Shëndetin Publik në Austri beson që rastet e para atje mund të kenë qenë nga 5 shkurti. Asociacioni për Mbrojtje të Konsumatorëve, ka thënë se katër raste civile do të dorëzohen në emër të individëve dhe të gjitha janë të lidhura me këtë fshat turistik.Pushuesit janë duke kërkuar dëmshpërblim në vlerën e 100,000 eurove. Shumica e tyre janë nga Gjermania, por në këtë grup përfshihen edhe banorë të Austrisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56