Top News – ‘Megaraketa’ e NASA-s/ Përfundon para kohe testi i rëndësishëm
17/01/2021 13:41

Një test i rëndësishëm i megaraketës së NASA-s, ka përfunduar para kohe por agjencia mohoi që të bëhej fjalë për një dështim. Vetëm pak para orës 22.30 minuta të së shtunës, katër motorët e asaj që njihet si megaraketa, u ndezën duke qëndruar në punë për më shumë se një minutë, para se testi të ndërpritej. Faza thelbësore e sistemit të lancimit hapësinor, po vlerësohej në qendrën hapësinore Stennis, në Mississipi. Motorët duhej të qëndronin ndezur për tetë minuta për të simuluar ngjitjen e raketës në orbitë. SLS është pjesë e programit Artemis të NASA-s, që synon të kthejë amerikanët në sipërfaqen e hënës në 2020. Kur të bëjë fluturimin inaugurues, me gjasë më vonë këtë vit, SLS do të bëhet raketa më e fuqishme që ka fluturuar ndonjëherë në hapësirë. Teknikët në Stennis po analizojnë të dhënat. Kjo ishte hera e parë që të katër motorët RS-25 ndizeshin njëkohësisht. Ky ishte testi i tetë dhe final në Green Run, një program vlerësimi i kryer nga inxhinierët e NASA-s dhe Beoing, kontraktor kryesor për raketën. Ata donin të sheshonin cdo problem para se platforma të përdorej për lancimin e parë të SLS që do të dërhojë anijen hapësinore të gjeneratës së re të nasas, Orion, përreth hënës. Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, nuk e quajti atë të së shtunës një dështim. Por tha se për këtë bëhen testet. Para se të vendosen astronautët amerikanë në raketa amerikane, këto të fundit duhet të jenë perfekte.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31