Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05/2021 14:39

Një qytezë e vogël peshkimi në Japoni ka ndezur debate të forta pasi shpenzoi fondet e ndihmës për koronavirusin për të ndërtuar një statujë gjigande të një oktapodi, që kushton afro 250 mijë dollarë, në një përpjekje të polemizuar për të rritur turizmin pas pandemisë. Monumenti i madh ngjyrë rozë, me tentakulat e tij të hapura, u prezantua në mars nga qyteza bregdetare Noto në japoninë qendrore, si një element krenarie për kuzhinën e tij lokale. Ai kushtoi rreth 27 milionë jen, ose 247 mijë dollarë, dhe u pagua përmes një granti kombëtar për të ndihmuar komunitetet e goditura financiarisht nga kufizimet anti covid. Pavarësisht debatit për dobinë e shpenzimit publik, zyrtarët lokalë thanë se ata shpresonin që instalacioni në një pikë pushimi në rrugë, do të nxiste interesin e udhëtarëve nga vendi por edhe nga jashtë. “Turizmi në qytetin tonë është goditur shumë nga koronavirusi. Ne donim të bënim dicka për të mbështetur industritë lokale”, përfshirë promovimin e peshkimit të oktapodëve, tha një zyrtar bashkiak. Përvec pasojave të kufizimeve kufitare në japoni dhe thirrjeve për të kufizuar udhëtimet e brendshme, vitin e kaluar, ekonomia e qytetit është dëmtuar edhe nga ecuria jo e kënaqshme e peshkimit. Dhe në fakt duket se ideja ka funksionuar pasi sipas zyrtarëve lokalë, shumë njerëz kanë ardhur për të parë monumentin 13 metra të gjatë këtë javë gjatë një serie festash publike, me fëmijët që luanin përreth tij dhe të rriturit që postonin foto tërheqëse në mediat sociale.

Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37
Top News – Raisi zgjidhet president i Iranit/ Ai njihet si delfin i liderit suprem Khamenei
19/06 20:36
Top News – Rrëfimi i mikeshës së Caroline/ ‘E kuptova që në varrim që Babis ishte vrasësi’
19/06 20:33
Top News – Çmimi do t’ju lërë pa fjalë! Shitet piktura false e Mona Lizës
19/06 20:06
Top News – Perimet në çantat e Hermes/ Dizajni i veçantë që mund të shijohet
19/06 19:27
Top News – 6 ton hashash në kanalin e Siçilisë/ Sekuestrohet në një anije, në pranga 3 bullgarë
19/06 18:56
Top News – Policia ‘me dru’ në rave party/ Francë, festa në nder të një të riu që vdiq në 2019
19/06 18:29
Top News-Varianti Delta i Covid nuk ndalet më/Britania sërish e gjunjëzuar,11 mijë infektime në ditë
19/06 17:58